Φιλική ήττα της Εθνικής Νέων από τη Φινλανδία

Ήττα για την Εθνική μας

Την ήττα με 2-0 γνώρισε σήμερα το απόγευμα στο Μακάρειο Στάδιο η Εθνική Νέων U19 από την αντίστοιχη ομάδα της Φινλανδίας.

Το σημερινό φιλικό ήταν το δεύτερο μεταξύ των δύο ομάδων (προχθές νίκησε η Κύπρος με 4-0) και εντάσσεται στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους ενόψει της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Με πολλές αλλαγές παρατάχθηκε σήμερα η ομάδα μας καθώς ο Νεόφυτος Λάρκου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές που συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα.

Η Εθνική μας ήταν καλύτερη, δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες (ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο) και θα μπορούσε να φτάσει σε μια ακόμη φιλική νίκη.

Οι Φιλνανδοί άνοιξαν το σκορ στο 74’ με δυνατό διαγώνιο σουτ του Kytila και στο 81ο λεπτό διαμορφώθηκε το 2-0 με πέναλτι του Jokelainen.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Πιττάτζιη, Αλ. Μιχαήλ (46’ Κ. Σεργίου), Ιακώβου (79’ Καραγιάννης), Σιέλη, Νικάνδρου (79’ Λεμονάρης), Παναγιώτου, Δημοσθένους, Γερολέμου (79’ Κ. Ηλία), Α. Νεοφύτου (46’ Π. Λουκά), Ρ. Μιχαήλ (46’ Μ. Ιωάννου), Κωστή (79’ Κατσαντώνης).

*Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Νικόλας Νεοκλέους με βοηθούς διαιτητές τους Γιώργο Σάββα και Ανδρέα Μιχαηλίδη. Τέταρτος διαιτητής ο Ανδρέας Ορθοδόξου.