Εθνική Νέων - Μαυροβούνιο 0-0 για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U19

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου άφησε ενθαρρυντικά μηνύματα

Ισόπαλος 0-0 έληξε ο σημερινός αγώνας της Εθνικής μας με το Μαυροβούνιο στο Δημοτικό Στάδιο Πέγειας. Ο αγώνας αφορούσε την πρεμιέρα του 11ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19. Καλύτερη η Εθνική μας στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να φτάσει στη νίκη, απέναντι σε ένα καλά οργανωμένο αντίπαλο.

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου άφησε ενθαρρυντικά μηνύματα και δικαιολογημένα υπάρχουν υψηλές προσδοκίες. Χωρίς μεγάλες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες με καλή οργάνωση απέφυγαν το ρίσκο και πρόσεξαν ιδιαίτερα τη μεσοαμυντική τους γραμμή. Στο 30ο λεπτό καλή προϋπόθεση για την ομάδα μας όταν ο Ανδρέας Κατσαντώνης τροφοδότησε τον Παναγιώτη Λουκά που έφυγε ταχύτατα από αριστερά όμως η σέντρα του κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι διεθνείς μας μπήκαν πολύ δυνατά και δημιούργησαν από νωρίς φάσεις για να ανοίξουν το σκορ.  Στο 46' ευκαιρία για την Κύπρο όταν  μπήκε από αριστερά ο Παναγιώτης Λουκά, έκανε το γύρισμα στον επερχόμενο Μιχάλη Ιωάννου αλλά πρόλαβε και απομάκρυνε αμυντικός του Μαυροβουνίου. Στο 49ο λεπτό νέα καλή διπλή φάση για την ομάδα μας με Κατσαντώνη και Λουκά και στο 56' μετά από κάθετη μπαλιά του Ιωάννου βρέθηκε σε θέση βολής ο Λουκά, που σούταρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στο 64' εντυπωσιακή απόκρουση του Σάββα Νικολάου σε μακρινό σουτ του Βούκσεβιτς. Στο 75' αποβλήθηκε ο Βλάχοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα και το Μαυροβούνιο ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές. Οι διεθνείς μας συνέχισαν να πιέζουν αλλά δεν δημιουργήθηκε η μεγάλη ευκαιρία για να φτάσουμε στο πολυπόθητο γκολ.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους Νικολάου, Σεργίου, Σιέλη, Παναγιώτου, Μαρτή, Λουκά, Κατσαντώνη, Ιωάννου (78' Παρούτης), Γερολέμου (64' Κωστή), Μάμα, Μιχαηλίδη.

«Ήταν ένα παιχνίδι όπως το περιμέναμε και δουλέψαμε πάνω σε αυτή τη βάση. Θα μπορούσαμε σίγουρα να το κερδίσουμε κρίνοντας από τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο ανεβήκαμε και επιθετικά, δημιουργήσαμε τις φάσεις για να σκοράρουμε. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας, τέλειωσε η πρεμιέρα και τώρα βλέπουμε τον αγώνα της ερχόμενης Παρασκευής με τη Ρωσία», ανέφερε μετά το τέλος του αγώνα στην ιστοσελίδα της ΚΟΠ ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Νεόφυτος Λάρκου.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας η Ρωσία την ερχόμενη Παρασκευή στην Πέγεια. Την ίδια ημέρα θα διεξαχθεί ο αγώνας Μαυροβούνιο - Λετονία.

Αργότερα σήμερα (14:30) η Ρωσία θα αντιμετωπίσει τη Λετονία.