Εθνική Νεανίδων: Φιλική ήττα από την Λευκορωσία

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο Πρόεδρος της ΚΟΠ Γιώργος Κούμας

Παρά την πολύ καλή προσπάθεια, η Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Μακάρειο Στάδιο με αντίπαλο τη Λευκορωσία.

Η Λευκορωσια πήρε τη νίκη με 2-1 με το νικητήριο τέρμα να σημειώνεται πέντε λεπτά πριν τον τέλος και την Εθνική μας, να έχει δοκάρι στην αμέσως επόμενη προσπάθεια, χάνοντας την ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

Η Κύπρος προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με όμορφο σουτ της Σταυριάνας Αντωνίου από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή. Η Λευκορωσία ισοφάρισε στο 37ο λεπτό και πήρε τη νίκη στο 85ο.

Στο 86' η Κορίνα Αδάμου με κοντινό πλασέ μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια σημάδεψε το κάθετο δοκάρι.

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο Πρόεδρος της ΚΟΠ Γιώργος Κούμας συνοδεύμενος από τον Αντιπρόεδρο Μιχάλη Ππεκρή, το μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής Μιχάλη Μίτα και τον Τεχνικό Διευθυντή Σάββα Κωνσταντίνου.

Κύπρος (Α. Τσολάκης): Γ. Κατσονούρη, Χ. Διονυσίου, Χ. Χαραλάμπους, Μ. Σωκράτους, Α. Ευριπίδου, Π. Νέστωρος, Στ. Αντωνίου, Ε. Αριστοδήμου, Χ. Ζωρζή, Σ. Μακρή, Κ. Αδάμου.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Δ. Χαραλάμπους, Α. Λαντίδου, Χ. Μιχαήλ, Δ. Χρυστοστόμου και Μ. Ζαχαρία.

Η Λευκορωσία είχε νικήσει με 2-1 και στον πρώτο φιλικό αγώνα που είχε γίνει την περασμένη Κυριακή.

Τα φιλικά εντάσσονται στο πλαίσιο της προετοιμασίας της Εθνικής Νεανίδων για τη συμμετοχή της σε προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος τον ερχόμενο Οκτώβριο. Οι αγώνες θα γίνουν στην Τουρκία και η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει εκτός από τη γηπεδούχο ομάδα, την Ελβετία και το Αζερμπαϊτζάν. Οι αγώνες θα γίνουν στις 3, 6 και 9 Οκτωβρίου.

Πέραν των φιλικών με τη Λευκορωσία, η Εθνική Νεανίδων θα δώσει και δύο εκτός έδρας φιλικά με τα Σκόπια στις 18 και 20 Σεπτεμβρίου.