Εθνική Ελπίδων: Η μέχρι τώρα διαδρομή...

Μέχρι τώρα στον όμιλο μας έγινα πέντε αγώνες και την κούρσα οδηγεί το Βέλγιο με απολογισμό τέσσερις βαθμούς σε δύο αγώνες.

Συναρπαστική αναμένεται να είναι η εξέλιξη στον έκτο όμιλο της προκριματικής φάσης όπου συμμετέχει η Εθνική μας και σίγουρα ο απολογισμός των επόμενων αγώνων θα καθορίσει πολλά για την πορεία κάθε ομάδας.

Σύμφωνα με τον αγωνιστικό σχεδιασμό της UEFA η προκριματική φάση θα ολοκληρωθεί τον Οκτώβριο του 2018 και οι εννέα πρώτες ομάδες των ομίλων θα προκριθούν απευθείας στην τελική φάση που θα φιλοξενηθεί στην Ιταλία.

Οι τέσσερις καλύτερες δεύτερες ομάδες των εννέα ομίλων θα παίξουν σε διπλούς αγώνες μπαράζ (12 και 20 Νοεμβρίου 2018) με έπαθλο δύο εισιτήρια που οδηγούν στην τελική φάση.

Η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων απέκτησε μεγάλο χορηγό, την εταιρεία ΕΚΟ (Ελληνικά Πετρέλαια).

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι η Μάλτα έδωσε τρεις αγώνες εκτός έδρας και έχασε με το ίδιο σκορ, 2-1. Δύο από αυτούς μάλιστα, στην Κύπρο και στην Ουγγαρία, τους έχασε στις καθυστερήσεις.

Στους τέσσερις από τους πέντε αγώνες επικράτησαν οι γηπεδούχοι και μόνο η αναμέτρηση Βέλγιο – Τουρκία τέλειωσε ισόπαλη.

Στατιστικά

Η στατιστική πλευρά από τη μέχρι τώρα διαδρομή της Εθνικής μας καταγράφει χρήσιμα στοιχεία τόσο σε ατομικό όσο και σε ομαδικό επίπεδο.

Η Εθνική μας στους δύο αγώνες που έδωσε μέχρι τώρα στην προκριματική φάση πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα της στις καθυστερήσεις των αγώνων και με κεφαλιά. Με τη Μάλτα σκόραρε ο Θεόδωρος Ιωσηφίδης στο 90+3 και με τη Σουηδία ο Μάριος Ηλία στο ίδιο λεπτό.

Στα αξιοσημείωτα επίσης το γεγονός ότι οι δύο ποδοσφαιριστές μπήκαν αλλαγή στους αγώνες που σκόραραν. Ο Μάριος είχε σκοράρει και στο τελευταίο εκτός έδρας φιλικό μας παιχνίδι με τη Μολδαβία όπου χάσαμε με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις.

Το γκολ που πέτυχε ο Ραφαήλ Αναστασίου (σε βάρος της Μάλτας) ήταν το πρώτο που πετυχαίνει με τη φανέλα της Εθνικής Ελπίδων. Ο Ραφαήλ έφτασε στις έντεκα συμμετοχές, όσες και οι Μάριος Ηλία και Κυριάκος Παναγή.

Ο Ανδρέας Καρό και ο Ιωάννης Πίττας έφτασαν στις δεκατρείς συμμετοχές, τις περισσότερες από τους ποδοσφαιριστές που αποτελούν τη σημερινή Εθνική Ελπίδων. Ακολουθεί ο Χρίστος Γουϊλερ με δώδεκα συμμετοχές.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση