Βέλγιο-Κύπρος 4-0: Επίδειξη ανωτερότητας (vid)

Απλά ανώτερο το Βέλγιο κόντρα στην Εθνική μας ομάδα

Ανώτερο το Βέλγιο στις Βρυξέλλες κέρδισαν εύκολα την Εθνική μας ομάδα με 4-0. Εντέν Αζάρ ( 11’ και 63’), Τοργκάν Αζάρ στο 52’ και Λουκάκου στο 78’ τα γκολ των Βέλγων. Προσπάθησε η Εθνική μας, όμως οι Βέλγοι ήταν απλά καλύτεροι και ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Στην 5η θέση του ομίλου με 10 βαθμούς τερματίζει η Εθνική μας.

Πιο δυνατά μπήκαν οι Βέλγοι στο παιχνίδι, οι οποίοι είχαν την κατοχή της μπάλας σχεδόν από το ξεκίνημα του αγώνα. Από την άλλη, η Εθνική μας ήταν σε παθητικό ρόλο. Στο 11’, το Βέλγιο σκόραρε για το 1-0. Ο Αρτυματάς έκανε το λάθος στον χώρο του κέντρου, ο Εντέν Αζάρ έκλεψε, προχώρησε λίγο και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή σκόραρε. Στη συνέχεια, η ομάδα του Βελγίου είχε τον έλεγχο, σ’ ένα ματς με μέτριο ρυθμό. Το Βέλγιο είχε την συντριπτική κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ οι διεθνείς μας ποδοσφαιριστές υπέπιπταν σε πάρα πολλά αβίαστα λάθη. Στο 40’, ο Μπατσουαγί κέρδισε τις κόντρες μέσα στην περιοχή, σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Οι Τίλεμανς και Τσαντλί είχαν λίγο αργότερα καλές προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ, όμως απέτυχαν να σκοράρουν.Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Εντέν Αζάρ βγήκε τετ α τετ με τον Παναγή, όμως ο πορτιέρο της Ομόνοιας έδιωξε σωτήρια. Το πρώτο ημίχρονο, ως εκ τούτου, ολοκληρώθηκε στο 1-0.

Η επανάληψη άρχισε με αλλαγή για την Εθνική μας, καθώς ο Κάστανος πήρε την θέση του Νεκτάριου Αλεξάνδρου. Το Βέλγιο είχε καλή ευκαιρία στο 47’, όταν ο Τοργκάν Αζάρ είχε σουτ άουτ από γύρισμα του Τσαντλί στην περιοχή. Στο 51’ σημειώθηκε το 2-0. Ο Μπατσουαγί έκανε το σουτ, ο Παναγή απέκρουσε σωτήρια και στην επαναφορά ο Τοργκάν Αζάρ πλάσαρε εύστοχα για το δεύτερο γκολ των Βέλγων. Στο 63’, το Βέλγιο κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μερκή στην περιοχή. Ο Εντέν Αζάρ ευστόχησε για το 3-0. Στη συνέχεια, το παιχνίδι είχε μέτριο ρυθμό, με το Βέλγιο να ψάχνει και άλλα γκολ. Το πέτυχε τελικά στο 78’ με ωραίο πλασέ του Λουκάκου μέσα από την περιοχή. Ο ίδιος παίκτης είχε ένα σουτ στις καθυστερήσεις που απέκρουσε ο Παναγή σωτήρια.

Οι συνθέσεις:

Βέλγιο: Κουρτουά, Μενιέ (66' Λουκάκου), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Σιμάν, Βίτσελ, Τίλεμανς, Τοργκάν Αζάρ, Εντέν Αζάρ (77'Ντε Μπρόινε), Τσαντλί, Μπατσουαγί (56' Μέρτενς)

Κύπρος: Παναγή, Δημητρίου, Μερκής, Κατελάρης, Λαϊφης, Μαργκάσα, Λαμπάν, Αρτυματάς (90+1' Μάριος Νικολάου), Χάμπος Κυριάκου (63' Χαραλαμπίδης), Αλεξάνδρου (46' Κάστανος), Σωτηρίου

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση