Αρμενία-Κύπρος 3-2: Ίδιο αποτέλεσμα, άλλο ματς

Ανοικτό παιχνίδι με γκολ από Πιέρο και Λαίφη

Με δεύτερη ήττα, αλλά σε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι, έκλεισε ο κύκλος των φιλικών της Κύπρου καθώς οι διεθνείς μας έχασαν με 3-2 από την Αρμενία. Σε ένα παιχνίδι ευχάριστο για το θεατή, αλλά και με σημαντικά λάθη εκατέρωθεν, ο Ραν Μπεν Σιμόν έδωσε ευκαιρίες και σε άλλους παίκτες ενώ δοκίμασε και πράγματα.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε κυρίως στους Αρμένιους που προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα γκολ των Ισκχανιάν και Χαριογάν. Τα δυο γκολ αυτά ήταν «τιμωρία» για λάθη της άμυνάς μας. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Μυτίδης είχε την ευκαιρία να μειώσει.

Ο Μπεν Σιμόν έκανε μαζεμένες αλλαγές στο δεύτερο μέρος και δυο εξ αυτών, Λαμπάν και Λαΐφης, συνδυάστηκαν στο 50’ για το γκολ του δεύτερου με κεφαλιά μετά από κόρνερ του πρώτου. Μπήκε ξανά στο παιχνίδι η Κύπρος αλλά ένα πέναλτι έκρινε και την αναμέτρηση. Η υπόδειξη προκάλεσε διαμαρτυρίες ακόμα και μετά τη λήξη του αγώνα. Ο Μικιταριάν το εκτέλεσε εύκολα στο 63’ για το 3-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τέλος με κεφαλιά του Πιέρου Σωτηρίου.

Η σύνθεση της Κύπρου: Πάρντο, Δημητρίου(69' Αρτυματάς), Μερκής, Χ. Κυριάκου, Αντωνιάδης(46' Βασιλείου), Οικονομίδης(46' Λαμπάν), Φυλακτού, Κάστανος(46' Λαίφης), Μαρκάσα, Χριστοφή (58' Αβραάμ) και Μυτίδης(46' Σωτηρίου).

Ο αγώνας όπως μεταδόθηκε από την ιστοσελίδα μας:

-Τέλος αγώνα.

-ΓΚΟΛ η Κύπρος στο 89'. Σειρά του τερματοφύλακα της Αρμενίας να κάνει άστοχη έξοδο και με κεφαλιά ο Πιέρος μείωσε.

-69' Ο Αρτυματάς αντί του Δημητρίου. Τελευταία αλλαγή αυτή.

-Στο 62' εκτελεί ο Μικιταριάν, προσπάθησε ο Πάρντο, ακούμπησε τη μπάλα αλλά αυτή μπήκε στα δίκτυα.

-Κέρδισαν πέναλτι οι Αρμένιοι. Ο Μικιταριάν θα το εκτελέσει.

-Στο 58' μπήκε ο Αβραάμ στη θέση του Χριστοφή.

-Στο 54΄την έβγαλε από μέσα ο Δημητρίου στην προσπάθεια του Κοριάν.

-ΓΚΟΛ η Κύπρος! Από κόρνερ του Λαμπάν στο 50', ο Λαΐφης με κεφαλιά μείωσε. Ωραίο τελείωμα.

-Αλλαγές από Ραν Μπεν Σιμόν. Σωτηρίου. Βασιλείου, Λαμπάν και Λαΐφης μπήκαν στο γήπεδο.  Βγήκαν Αντωνιάδης, Οικονομίδης, Μυτίδης και Κάστανος.

-Τέλος ημιχρόνου. Προηγείται με 2-0 η Αρμενία. Στο φινάλε ο Μυτίδης είχε ευκαιρία να μειώσει.

-Στο 38' 2-0. Έπαιξαν πάσες με κεφαλιές στη μικρή μας περιοχή οι Αρμένιοι και σκόραραν με τον Χαρογιάν. Κακή αντίδραση της άμυνάς μας.

-Από μια στημένη φάση, στο 16' ο Χαίκ Ισκανιάν άνοιξε το σκορ για την Αρμενία. Έχασε τη φάση ο Πάρντο που έκανε λάθος έξοδο.

Η εντεκάδα της Κύπρου: Πάρντο, Δημητρίου, Μερκής, Χ. Κυριάκου, Αντωνιάδης, Οικονομίδης, Φυλακτού, Κάστανος, Μαρκάσα, Χριστοφή και Μυτίδης.