Πρώτη φορά το 1990 και η συνέχεια στην Κύπρο το 1992

Στιγμιότυπο από τον τελικό του 1992 μεταξύ της Γερμανίας με την Ισπανία που έγινε στην Κύπρο.

Σε ρυθμούς elite round η Εθνική Παίδων με την ελπίδα ότι ο απολογισμός της προσπάθειας θα εξασφαλίσει στους νεαρούς διεθνείς μας εισιτήριο για την τελική φάση.

Η Κύπρος σε επίπεδο Παίδων συμμετείχε άλλες δύο φορές σε τελική φάση στο μακρινό παρελθόν και συγκεκριμένα όταν ακόμη η UEFA διοργάνωσε το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 16 χρόνων με διαφορετική διαδικασία.

Η προκριματική φάση γινόταν τότε με διπλά παιχνίδια (εντός και εκτός έδρας) και η πρώτη μεγάλη επιτυχία καταγράφεται την περίοδο 1989 – 1990, όταν εξασφαλίσαμε την πρόκριση κερδίζοντας δύο φορές την Ελλάδα.

Στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στην Κύπρο και συγκεκριμένα στις 7 Μαρτίου 1990 στην Αραδίππου νικήσαμε με 2-1 από τέρματα που πέτυχαν οι Άντρος Σοφοκλέους (39’ με πέναλτι) και Νεόφυτος Χήρας (65’).

Ο επαναληπτικός έγινε στις 4 Απριλίου 1990 στη Λαμία και ο απολογισμός κατέγραψε πάλι νίκη της Κύπρου με 2-1 από τέρματα του Ηλία Καψάλη (30’, 47’).

Μετά την επιτυχία σε βάρος της Ελλάδας εξασφαλίσαμε συμμετοχή στην τελική φάση που διοργανώθηκε στην Ανατολική τότε Γερμανία.

Στον πρώτο αγώνα και συγκεκριμένα στις 17 Μαϊου 1990 αντιμετωπίσαμε στο Στάδιο Kolleda την Πολωνία και χάσαμε με 3-0 (ημίχρονο 2-0).

Δύο ημέρες αργότερα αντιμετωπίσαμε στο Erfurt την Ουγγαρία την οποία κερδίσαμε με 2-0 από τέρματα που πέτυχαν οι Πέτρος Μηνάς (36’) και Κυριάκος Μαυρής (75’).

Στον τελευταίο μας αγώνα που έγινε στις 21 Μαϊου 1990 στην πόλη Heiligens ηττηθήκαμε από τη Σουηδία με 3-0 (ημίχρονο 2-0).

Στον πάγκο της Εθνικής μας ήταν ο Πανίκος Γεωργίου και βοηθός προπονητής ο Χάρης Ττέκκης.

Στην αποστολή συμμετείχαν οι ακόλουθοι ποδοσφαιριστές:

Ακρίτας Χλώρακας: Νίκος Βασιλείου
ΑΕΛ: Μάριος Χριστοδούλου
ΑΠΟΕΛ: Άριστος Αριστοκλέους
Απόλλωνας: Μαρίνος Ιακώβου, Άντρος Σοφοκλέους, Νίκος Τύμβιος, Χρυσοστόμος Χρυσοστόμου, Πέτρος Μηνάς, Ηλίας Καψάλης

Στην Κύπρο η τελική φάση
Η επόμενη συμμετοχή μας σε τελική φάση ήταν το 1992 όταν εξασφαλίσαμε εισιτήριο λόγω της διοργάνωσης της τελικής φάσης στην Κύπρο.

Στις 7 Μαϊου 1992 αντιμετωπίσαμε τη Σκωτία και χάσαμε 3-0, στις 9 Μαϊου φέραμε ισοπαλία 0-0 με τη Βόρειο Ιρλανδία και στις 11 Μαϊου χάσαμε με 2-1 από τη Γερμανία, που τελικά κατέκτησε το τρόπαιο. Το γκολ της Εθνικής μας πέτυχε ο Χρίστος Κουντούρης.

Προπονητής της Εθνικής μας ήταν ο Ανδρέας Λαζαρίδης και βοηθός του ο Χάρης Ττέκκης.