Συμβιβασμός στο «Αμμόχωστος»

Ισόπαλος 2-2 ολοκληρώθηκε ο αγώνας της Εθνικής μας ομάδας των Ελπίδων με την Ελλάδα που έγινε σήμερα το απόγευμα στο Στάδιο «Dimco Αμμόχωστος Επιστροφή».

Πολύ καλή εμφάνιση από την Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο αφού κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 με τέρματα των Φράγκου και Καρό και την Ελλάδα να μειώνει λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Με πέναλτι στο 86' ισοφάρισε σε 2-2 η Ελλάδα με την Εθνική μας να χάνει στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων την ευκαιρία του αγώνα με το Γουίλερ να πλασάρει έξω προ κενής εστίας από ένα μέτρο.

Ενθαρρύντική η εμφάνιση της Εθνικής Κύπρου με το Νίκο Ανδρονίκου να ετοιμάζει τη νέα Εθνική Ελπίδων η οποία θα αγωνιστεί σε επίσημες υποχρεώσεις από τον ερχόμενο Μάρτιο.

Την ερχόμενη Τρίτη η Κύπρος θα δώσει εκτός έδρας φιλικό με τη Μάλτα.

Η εξέλιξη του αγώνα:
4' Ο Ανδρέας Φράγκος με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την Κύπρο.

5. Χαμένη ευκαιρία για την Κύπρο με τον τερματοφύλακα της Ελλάδας Ντούνη να αποκρούει σουτ του Ιωσηφίδη.

15' Χαμενη ευκαιρία για την Ελλάδα με τον Ορφανίδη  να σουτάρει έξω από καλή θέση.

25' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατελάρη, δύσκολη απόκρουση του ελλαδίτη τερματοφύλακα σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, κεφαλια του Κατελάρη πέρασε λίγο έξω.

27' Από κεφαλιά του Ορφανίδη, ο Χριστοδούλου απέκρουσε εντυπωσιακά, η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας μας και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

29' 2-0 για την Κύπρο από κεφαλιά του Ανδρέα Καρό.

39' Ο Δημήτρης Μελικιώτης με όμορφο πλασέ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 2-1 για την Ελλάδα.

49' Κεφαλιά του Κατελάρη με πορεία προς την εστία, απέκρουσε στη γραμμή ο Βαφέας.

80' Δύσκολη απόκρουση του Τασουρή σε κοντινό πλασέ του Ανδρούτσου.

86' Πέναλτι για την Ελλάδα σε χέρι του Κούσουλου στην  περιοχή. Το εκτέλεσε ο Σάλιακας ισοφαρίζοντας σε 2-2.

90' Κεφαλιά του Κούσουλου από καλή θέση, λίγο εξω.

90' +5' Η ευκαιρία του αγώνα για την Κύπρο με το Γουίλερ να αστοχεί προ κενής εστίας από ένα μέτρο!

Κύπρος (Ν. Ανδρονίκου): Α. Χριστοδούλου (70' Τασουρής), Α, Καρό (61΄ Α. Φραγκέσκου), Χρ. Γούιλερ, Ρ. Αναστασίου, Κ. Παναγή (46' Λίλλης), Φ. Κατελάρης, Α. Φράγκου (70' Κουμής), Ι. Πίττας (55' Ηλία), Θ. Ιωσηφίδης (70'  Λιασίδης), Ι. Κούσουλος, Μ. Νικολάου (61' Ψάλτης).

Αναπληρωματικοί: Κ. Κυριάκου Γ. Κατσιάτης.

Ελλάδα (Α. Νικοπολίδης): Π. Ντούνης, Ε. Σιάλακας, Α. Ρούσος, Γ. Κυριακόπουλος, Ο. Χατζητέρζογλου, Κ. Πλέγας, Κ. Γαλανόπουλος, Π. Ορφανίδης, Δ. Μελικιώτης, Ευθ. Κουλούρης, Γ. Μανθάτης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Νικόλας Αθανασίου με βοηθούς τους Νίκος Εγγλέζου, και Γιώργο Σάββα. Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Τιμόθεος Χρίστου.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση