Ολυμπιακός-Νέα Σαλαμίνα 1-1: Στο τέλος μοιρασιά

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Σε ένα αγώνα όπου είδαμε ένα κακό α’ ημίχρονο και ένα εξαιρετικό β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός εξήλθε ισόπαλος 1-1 με την Νέα Σαλαμίνα. Ο Καπαρτής ήταν ο ποδοσφαιριστής που άνοιξε το σκορ στο 79’ ενώ ο Καρώ ήταν ο ποδοσφαιριστής που ισοφάρισε με πολλή δόση τύχης.

Ισορροπημένο παιχνίδι λίγες φάσεις

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα μεταξύ του Ολυμπιακού και της Νέας Σαλαμίνας ήταν ισορροπημένο με λίγες φάσεις. Η πρώτη φάση ήρθε στο 24’ μετά από ένα σουτ του Σανγκόι που απέκρουσε ασταθώς ο Χίντι αλλά ο Μακρίεφ στην επαναφορά δεν κατάφερε να κάνει την κεφαλιά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Παρά το ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή και τον έλεγχο στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα ακολούθως οι «μαυροπράσινοι» ισορρόπησαν. Στο 39’ ο Μιγκελίτο έχασε τεράστια ευκαιρία όταν βρέθηκε απέναντι από τον Βεσελόφσκι και έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας να αποκρούει. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου με τον Σαμάρα του Ολυμπιακού στο 25’ να έχει αποχωρήσει με πρόβλημα τραυματισμού.

Καλύτερο ημίχρονο περισσότερες φάσεις

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε περισσότερες ευκαιρίες και καλύτερο ρυθμό στον αγώνα. Η πρώτη φάση ήρθε στο 53’ όταν ο Τόρες έκανε μακρινό σουτ με τον Βεσελόφσκι να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Μιγκελίτο έκανε την κεφαλιά με τον Κούσουλο να διώχνει τελευταία στιγμή προ του Τόρες. Στο 62’ ο Σανγκόι έκανε το σουτ ο Χίντι απέκρουσε ασταθώς ο Μακρίεφ στην επαναφορά έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού πραγματοποίησε μια σπουδαία επέμβαση. Στο 64’ η Νέα Σαλαμίνα έχασε νέα διπλή ευκαιρία πρώτα όταν ο Μακρίεφ έκανε σουτ με την μπάλα να κτυπά στον Χριστοφίδη και να φεύγει πλάγια ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Χίντι έσωσε ξανά τον Ολυμπιακό όταν σε εξ επαφής κεφαλιά του Μακρίεφ τέντωσε το δεξί του χέρι και έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 79’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ όταν ο Τόρες έβαλε πείσμα και έκλεψε την μπάλα από τον αμυντικό και έστρωσε σε κενή εστία στον Καπαρτή που έκανε το 1-0. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει και αν ήταν άτυχη πριν τώρα η τύχη της χαμογέλασε αφού στο 83’ σε μια εκτέλεση κόρνερ ο Καρώ έκανε την κεφαλιά και η μπάλα κτύπησε στον Χριστοφίδη με αποτέλεσμα να αλλάξει πορεία και να καταλήξει στα δίχτυα. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν είδαμε κάποια καλή φάση και έτσι ο αγώνας έληξε με το δίκαιο βάσει της εικόνας των δύο ομάδων 1-1.

Σκόρερς: 79' Καπαρτής / 83'Καρώ
Κίτρινες: 40' Πολυκάρπου, 76' Μενελάου / 39' Σεργίου, 69' Μπριτζίτο, 80' Παπαδόπουλος