Ολυμπιακός - Ερμής 3-3: Από ένα βαθμό στο τελευταίο της σεζόν (vid)

Ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους οι δύο ομάδες...

Με ισοπαλία ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για την σεζόν 2017-18 οι Ολυμπιακός και Ερμής (3-3). Σ’ ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό και πλέον αμφότερες βλέπουν τη νέα σεζόν και τον προγραμματισμό τους.

Α’ ημίχρονο

Πέντε γκολ συμπεριελάμβανε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να είναι απόλυτα εύστοχοι καθώς δημιούργησαν τρεις ευκαιρίες και σκόραραν ισάριθμες. Από την άλλη, η φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν μετά το πρώτο 10λεπτο. Ας τα πάρουμε από την αρχή. Ο Ολυμπιακός μόλις στο 3ο λεπτό πάτησε περιοχή με τον Πολίτσι, τον οποίο ανέτρεψε ο Ταραλίδης και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Τόρες ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ευστόχησε για το 1-0. Στο 10’ ο Ερμής επιχείρησε να απαντήσει με τον Λύτρα ο οποίος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον τερματοφύλακα όμως ο Σωτηρίου έπεσε και έκοψε σωτήρια το πλασέ του επιθετικού των «φτεροπόδαρων». Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Κώστα Καϊάφα έφτασε ξανά στο γκολ της ισοφάρισης όταν ο Μαρτίνιουκ εκτέλεσε το φάουλ, ο Κωνσταντίνου απέκρουσε ασταθώς και στο… ριμπάουντ ο Πούννας έστειλε την μπάλα ψηλά έξω. Ο Ολυμπιακός στο 16’ διπλασίασε τα γκολ του με εύστοχο πλασέ του Παντελή, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ερμής μείωσε μετά από προβολή του Κωνσταντίνου. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 27’ μετά από πολύ όμορφη κεφαλιά του Λύτρα, και από εκείνο το σημείο ο ρυθμός έπεσε και πέρα από κάποια μακρινά σουτ δεν σημειώθηκαν φάσεις από τις δύο ομάδες. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους (45’) ο Τόρες με πλασέ έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (3-2).

Β’ ημίχρονο

Καλύτερος ήταν ο Ερμής στο δεύτερο μέρος, όμως ο ρυθμός ήταν αρκετά χαμηλός. Στο 57’ οι «φτεροπόδαροι» απείλησαν για πρώτη φορά μετά από πλασέ του Κωνσταντίνου το οποίο απέκρουσε ο κίπερ του Ολυμπιακού. Στο 66’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έφτασε κοντά στο γκολ, όταν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Κωνσταντίνου. Οι φιλοξενούμενοι στο 71’ σημείωσαν άλλη μια φάση όταν ο Κυπριανού έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού με σουτ. Οι γηπεδούχοι άργησαν να δημιουργήσουν φάση, καθώς αυτή σημειώθηκε στο 74’ ο Παντελή με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής απείλησε τον Αραπατζή ο οποίος εξουδετέρωσε τον κίνδυνο. Ο Ερμής στο 78’ έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Μαρτίνιουκ να αστοχεί από την άσπρη βούλα μετά από ανατροπή του Αυλωνίτη στον Κωνσταντίνου. Ο… δαιμόνιος Άλεξ του δευτέρου μέρους σημείωσε άλλη μια ευκαιρία στο 79’ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει σωτήρια. Ο Ερμής πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Κυπριανού από πολύ κοντινή απόσταση με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Η τελευταία φάση του αγώνα άνηκε στον Ολυμπιακό, όταν ο Πολίτσι εντελώς μόνος έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το ύψος του πέναλτι.

Ολυμπιακός (Κυριάκος Πολυκάρπου): Κωνσταντίνου, Μιγκελίτο (80' Γερολέμου), Τόρες, Παχίπης, Σεραφείμ, Αυλωνίτης, Παντελή, Σαμάρας (61' Πεχλιβάνης), Σωτηρίου (57' Αντρέου), Πολίτσι, Πουγιούκκας

Ερμής (Κώστας Καϊάφας): Αραμπατζής, Τσίνα, Ψάλτης, Αρτάμπε, Ταραλίδης, Μπάουμαν, Μαρτίνιουκ, Πούννας, Κυπριανού, Λύτρα, Κωνσταντίνου.

Σκόρερ: 3', 45' Τόρες, 16' Παντελή / 18' Κωνσταντίνου, 27' Λύτρας, 87' Κυπριανού

Κίτρινες: Σεραφείμ, Παντελή / Τσίνα