Ολυμπιακός-Άρης 0-0: Όρθιος με Χίντι! (vid)

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι στο Μακάρειο, Ολυμπιακός και Άρης εξήλθαν ισόπαλες με 0-0 για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Ίσλι Χίντι με απόκρουση πέναλτι του Αουρέλιο στις καθυστερήσεις ήταν ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού στο Μακάρειο. Στους 12 βαθμούς ο Ολυμπιακός, στους 9 ο Άρης.

Η εικόνα του αγώνα

Ο αγώνας στο Μακάρειο άρχισε με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο. Στο 6’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μιγκελίτο πάσαρε ωραία στον Πεχλιβάνη, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ απέναντι από τον Νουρεντινόσκι, όμως αυτός έσωσε σωτήρια. Στο 13’ ο Μιγκελίτο είχε ένα σουτ άουτ για τον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν αρκετά μέτριο, με παιχνίδι κέντρου και με ελάχιστες ευκαιρίες. Στο 34’, ο Ευσταθίου είχε ένα σουτ άουτ από πλάγια μέσα στη περιοχή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πάγκαλος έκανε το γύρισμα μέσα στη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε από όλους. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Αντωνίου έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Τόρες έκανε την προβολή με το στήθος στη μπάλα που κατέληξε άουτ. Στο 54’, ο Πεχλιβάνης βγήκε απέναντι από τον Νουρεντινόσκι, έκανε το σουτ, όμως αυτό κατέληξε λίγο άουτ. Στο 60’, ο Μιγκελίτο έπιασε το σουτ από στρώσιμο της μπάλας από τον Κάστρο, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 64’, ο Μιγκελίτο πάσαρε στον Πεχλιβάνη, ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Νουρεντινόσκι, αλλά καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση και ο Σκοπιανός απέκρουσε. Στο 70’, χάθηκε η ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μουλόπουλος έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Αλέξε έπιασε την κεφαλιά που χτύπησε στο δοκάρι, κύλησε στη γραμμή και απομακρύνθηκε. Στο 83’, ο Μαραγκουδάκης έπιασε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Αλέξε, όμως ο Χίντι απέκρουσε. Στο 90’, ο Άρης κέρδισε πέναλτι σε παράβαση του Χριστοφίδη στον Γιούσεφ. Ο Χίντι όμως απέκρουσε την εκτέλεση του Αουρέλιο και έσωσε την εστία του από βέβαιη παράβαση.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Χίντι, Πολυκάρπου (90 +5' Σεραφείμ), Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο (86' Μενελάου), Παχίπης (78' Παντελή), Σαμάρας, Χριστοφίδης, Αντωνίου, Σωτηρίου

Άρης:  Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου (85' Αουρέλιο), Φράγκος (78' Μαραγκουδάκης), Ντρομπάροφ, Πάγκαλος (58' Γιούσεφ), Λεονάρντο, Παναγή, Κυριάκου, Νγκολόκ, Αλέξε