Γ' Κατηγορία: Ηττήθηκε μετά από 11 αγωνιστικές ο Διγενής και τον πλησίασε η Ομόνοια Ψευδά

Ο απολογισμός της 14ης αγωνιστικής

Ο απολογισμός της 14ης αγωνιστικής δημιούργησε νέα δεδομένα στην κούρσα του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας. Ο πρωτοπόρος Διγενής Ακρίτας Μόρφου δέχτηκε ήττα μετά από έντεκα αγωνιστικές και έμεινε στους 34 βαθμούς.  Ηττήθηκε με 1-0 στο Μακάρειο Στάδιο από τη Ξυλοτύμπου που στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές παραμένει αήττητη. Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα σημείωσε στο 7ο λεπτό ο έμπειρος Παντελής Ταύρου.

Η Ομόνοια Ψευδά πλησίασε τη δεύτερη θέση στους τρεις βαθμούς μετά τη νίκη της με 2-1 σε βάρος της Πέγειας μετά από συναρπαστικό αγώνα. Η Πέγεια προηγήθηκε στο 38ο λεπτό με το Χρίστο Χατζηζηνοβίου και η Ομόνοια έφτασε στην ανατροπή με τέρματα που πέτυχαν οι Σάββας Χριστοδούλου (87') και Παναγιώτης Παναγιώτου (90' πέναλτι).

Στους 29 βαθμούς βρίσκεται η ΕΝΑΔ που νίκησε στην έδρα της με 2-0 την Ελπίδα Αστρομερίτη. Ο Εθνικός Άσσιας κέρδισε στο Μακάρειο Στάδιο 3-1 την ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου και διατήρησε το αήττητο του για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική. Στην τέταρτη θέση η Ξυλοτύμπου με 25 βαθμούς, έμεινε στους 21 βαθμούς η ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα που γνώρισε νέα ήττα, αυτή τη φορά από τον Αχυρώνα Λιοπετρίου.

Μετά από επτά αγωνιστικές επέστρεψε στις νίκες ο Αχυρώνας Λιοπετρίου, 1-0 την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα. Ο Χαλκάνορας σε αυτή τη διαδρομή πέτυχε τα περισσότερα τέρματα (28) και ο Διγενής δέχτηκε τα λιγότερα τέρματα (παθητικό 6). Τα λιγότερα τέρματα (10) πέτυχε ο Εθνικός Λατσιών και τα περισσότερα τέρματα (30) δέχτηκε ο Χαλκάνορας. Την κούρσα των σκόρερ οδηγούν με εννέα τέρματα ο Νικόλας Παπαζαχαρίου (Χαλκάνορας) και ο Sam Shaban (Εθνικός Άσσιας).