Εθνικός - Ερμής: Χωρίς γκολ, βυθίζεται ο Εθνικός

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Χωρίς γκολ τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Εθνικό Άχνας και τον Ερμή στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Εθνικός με τον βαθμό της ισοπαλίας παραμένει ουραγός στο φετινό Πρωτάθλημα με 8 βαθμούς και η επίτευξη του στόχου της παραμονής γίνεται δύσκολη. Ο Ερμής παρέμεινε στους 15 βαθμούς.

Α΄ Ημίχρονο:
Καλό το ξεκίνημα του αγώνα, μόλις στο 2’ λεπτό ο Τσούμου κέρδισε φάουλ σε πάρα πολύ καλό σημείο, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ταραλίδης και ο Μπογκατίνοφ έκανε την πρώτη μεγάλη επέμβαση στον αγώνα. Στην επόμενη φάση ο Θεοδώρου έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο 7’ λεπτό ο Τσούμου έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μετά από σέντρα που έγινε από τα αριστερά, ωστόσο η μπάλα πήγε εκτός εστίας. Γενικότερα στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης ο Ερμής ήταν πιο επιθετικός από τον Εθνικό που έψαχνε να βρει τον τρόπο να απειλήσει. Πιο συγκεκριμένα, ο Εθνικός δυσκολευόταν να παίξει σε ψηλό παιγνίδι καθώς και να αναπτυχθεί από τα δεξιά. Στο 19’ λίγο έλειψε να σκοράρει ο Τσούμου με προβολή, αλλά ο Μπογκατίνοφ βγήκε και μάζεψε, ενώ στο 20’ με παρόμοιο τρόπο μετά από μακρινή μπαλιά με πάλι στόχο τον Τσούμου, ο Μπογκατίνοφ βγήκε και με κεφαλιά απομάκρυνε. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό ήρθε στο 33’, όταν ο Ιλουρίτζε έφυγε από κανονική θέση στην πλάτη της άμυνας του Ερμή, έκανε το σουτ από τα πλάγια ωστόσο ο Αραμπαντζής είπε όχι, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 36’ ο Ερμής απάντησε με μαρκινό δυνατό σουτ από τον Μαρτίνιουκ, κάπου κόντραρε η μπάλα, αλλά ο Μπογκατίνοφ έκανε εντυπωσιακή απόκρουση. Ο Εθνικός δεν τα έβαλε κάτω και απείλησε πίσω στο 41’ με συρτό μακρινό σουτ του Κυπριανού που έφυγε μόλις έξω. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες στο 0-0.

Β΄ Ημίχρονο:
Μπήκαν δυνατά και οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου. Και οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο χωρίς αλλαγές ούτε και διαφοροποίηση στα συστήματα τους, διατηρώντας το 3-5-2 οι «φτεροπόδαροι» και το 4-3-2-1 ο Εθνικός. Στο 53’ καταγράφεται και η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος. Ο Πατσέκο κάνει απευθείας εκτέλεση φάουλ, εύκολα μαζεύει ο Μπογκατίνοφ. Στο 63’ ο Ερμής δημιούργησε μια πολύ καλή φάση με τον Εμεγκάρα από τα πλάγια αριστερά να μπαίνει στην περιοχή, να δοκιμάζει το πλασέ και η μπάλα να περνά παράλληλα σε κόρνερ. Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα για τον Εθνικό ήρθε στο 75’ με κεφαλιά του Ιλουρίτζε μετά την πολύ καλή σέντρα του Χαραλάμπους. Η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι ενώ βρισκόταν σε ευνοϊκή θέση και πήγε άουτ. Λιγοστές οι ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, περισσότερο πάθος και ένταση που έφερε πολλά φάουλ και κάρτες αναλώθηκε κυρίως το δεύτερο ημίχρονο. Στο 82’ σωτήρια διώχνει με το γόνατο ο Αραμπαντζής πριν έρθει ο Χαραλάμπους για να κάνει το σουτ. Η φάση δεν σταματά εδώ και η μπάλα φτάνει στον Παπαγεωργίου που κάνει όμως αδύναμο σουτ και εύκολα μαζεύει ο πορτίερο του Εθνικού. Στο 87’ τεράστια επέμβαση Μπογκατίνοφ και δοκάρι από την κεφαλιά του Λίλλη που χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Τα τελευταία λεπτά σπαλήθηκαν σε φάουλ και διαμαρτυρίες από τους πάγκους των δυο ομάδων.

Ενδεκάδα Εθνικού (Τζιχράντζε): Μπογκατίνοφ, Κιπιάνι, Μούσιτς (Παπαγεωργίου 60’), Χαραλάμπους, Ιλουρίτζε, Ενέσκου (Κονέ 55’), Κυπριανού, Σικάρσκι, Φιλίποφ, Ιωάννου, Ντόβνια (Χάτζαρος 72’)

Ενδεκάδα Ερμή (Καϊάφας): Αραμπαντζής, Ιμερέκοφ, Ταραλίδης (Λύτρας 86’), Μαρτίνιουκ, Εμεγκάρα, Τσούμου, Πατσέκο(Λίλλης 78’), Τσίνα, Νταμτσέφσκι, Ψάλτης, Θεοδώρου(Ζαχάρια 60’).

Κίτρινες: Σικάρσκι (38’) 3η  / Ιμερέκοφ (54’), Νταμτσέφσκι (62’) 3η, Πατσέκο (73’) 3η, Τσούμου (92’)