Β' Κατηγορία: Απώλειες για τον Ολυμπιακό, ανάσα για την ΠΑΕΕΚ

Η δράση στη δεύτερη κατηγορία

Με έξι αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίες. Οι αγώνες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα. Ο Ολυμπιακός άφησε βαθμούς στο ΓΣΖ κόντρα ΑΣΙΛ όμως έμεινε στην κορυφή. Στη δεύτερη θέση επέστρεψε ο Εθνικός Άχνας με τέρμα του Καπαρτή στο 90’, ενώ η ΠΑΕΕΚ πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Αναλυτικά:

ΑΣΙΛ – Ολυμπιακός 2-2

Η ομάδα του Μπούις κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με Ράμος στο 28 λεπτό του αγώνα. Μάλιστα δέκα λεπτά αργότερα ο Λεονάρντο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και άνοιξε το δρόμο για ένα πολύ σημαντικό «διπλό». Στο 79’ όμως ο ΑΣΙΛ μπήκε και πάλι στο παιχνίδι καθώς ο Κωμοδίκης ευστόχησε απ’ τα 11 βήματα. Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα έφευγε με το «διπλό» ο ΑΣΙΛ κέρδισε δεύτερο πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα, και ο Κωμοδίκης έγραψε το 2-2.

Άρης - ΘΟΪ Λακατάμιας 2-0

Στο 45’ ο Ορτέγα έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» καθώς αστόχησε απ’ τα 11 βήματα. Στο 52’ του αγώνα ο Άρης κέρδισε δεύτερο πέναλτι και ο Μπρίτο έγραψε το 1-0. Στο 76’ ο Ορτέγα πήρε το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι, και με ωραίο τέρμα έγραψε το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Εθνικός Άχνας - Αγία Νάπα 2-1

Με τον «γερόλυκο» των Κυπριακών γηπέδων, Εντουάρτο Πιντσέλι, ο Εθνικός Άχνας άνοιξε το σκορ στο 20’ του αγώνα. Στο 60’ του αγώνα ο Σοφοκλέους έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Στο 90’ όμως ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, ο Καπαρτής κατάφερε να δώσει εκ νέου προβάδισμα για τον Εθνικό Άχνας χαρίζοντας του μια πολύτιμη νίκη

Αναγέννηση Δερύνειας - Ακρίτας Χλώρακας 5-1

Η ομάδα της Δερύνειας άνοιξε το σκορ στο 20’ του αγώνα με τον Τζούνιορ. Η απάντηση όμως του Ακρίτα ήρθε στο 44’ με τον Χριστοφίδη να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής πήρε τον δρόμο των αποδυτηρίων λόγω αποβολής. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’ ο Ράνος έγραψε το 2-1 απ’ την άσπρη βούλα. Στο 65’ μάλιστα ο Γουέσλεμ αύξησε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Η Αναγέννηση έπειτα έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Ράνος δέχθηκε την κόκκινη κάρτα. Ο Ευσταθίου σκόραρε στο 85’ για να «κλειδώσει» τη νίκη της ομάδας του, ενώ στις καθυστερήσεις ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα.

ΑΕΖ - Ονήσιλλος Σωτήρας 3-3

Μόλις στο 14’ του αγώνα ο Βιγιαφάνες έβαλε σε θέση οδηγού την ΑΕΖ. Η απάντηση του Ονήσιλλου ήταν άμεσα με τον Αμεσάν να ισοφαρίζει στο 17’. Εννέα λεπτά αργότερα η ομάδα της Σωτήρας πήρε το προβάδισμα με τον Αλκιβιάδη να χρίζεται σκόρερ. Στο 51’ όμως ο Γκονζάλες έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με τέρμα απ’ τα 11 βήματα. Δώδεκα λεπτά αργότερα η ΑΕΖ πήρε για δεύτερη φορά κεφάλι στο σκορ μιας και ο Στυλιανίδης έγραψε το 3-2. Ο Ονήσιλλος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη ακόμη, και ο Αμεσάν με τέρμα του στο 77’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα και έτσι οι δυο ομάδες έλαβαν από ένα βαθμό.

Ομόνοια Αραδίππου – ΠΑΕΕΚ 2-4

Μέσα σε τέσσερα λεπτά μπήκαν τρία τέρματα για τις δυο ομάδες, οι οποίες πρόσφεραν μπόλικο θέαμα στους φιλάθλους. Στο 19’ η ΠΑΕΕΚ πήρε το προβάδισμα με τον Βασιλείου. Η απάντηση της Ομόνοιας ήρθε στο 22’ όταν ο Ούρος έγραψε το 1-1. Στο επόμενο όμως λεπτό ο Ιωαννίδης έδωσε και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 75’ μάλιστα ο Νάντο κλείδωσε την νίκη σημειώνοντας το 1-3. Στο 88’ ο Ούρος μείωσε στο σκορ και έβαλε την Ομόνοια και πάλι στο παιχνίδι. Η απάντηση όμως της ΠΑΕΕΚ ήταν άμεσα καθώς στο 90’ ο Νάτνο έγραψε το 2-4 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.