Καλπάζει ο Ολυμπιακός

Αλκή, Πάφος και Ολυμπιακός προχώρησαν σήμερα νικηφόρα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας, μεγάλη νίκη του Οθέλλου στο ντέρμπι επί της Αγίας Νάπας.

Η αυλαία άνοιξε χθες με το νικηφόρο 2-1 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου επί του ΑΣΙΛ.

Η Αλκή πέρασε νικηφόρα από τη Χλώρακα και με το 2-0 επί του τοπικού Ακρίτα έφτασε στους 44 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε στο 15΄ο Στέλιος Πάρπας και στο 43’ με πέναλτι ο Ανδρέας Παπαθανασίου πέτυχε το 2-0.

Στο Παφιακό η Πάφος νίκησε με 4-0 το ΘΟΪ Λακατάμιας και έφτασε στους 40 βαθμούς. Στο 42΄ο Πατουλέα άνοιξε το σκορ και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 2-0. Στο 52’ ο Μουτίνιο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 59’ ο Εμάνουελ πέτυχε το 4-0.

Στην Αθηαίνου ο Οθέλλος πέτυχε μεγάλη νίκη (4-0) επί της Αγίας Νάπας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Ατόρνο στο 7ο λεπτό και στο 12’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Το 3-0 πέτυχε ο Γκρικαλασβίλι στο 33’. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ατόρνο με πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Ο Ολυμπιακός με γκολ του Κάστρο νίκησε με 1-0 την Ομόνοια Αραδίππου.