Το ντέρμπι βάφτηκε «πορτοκαλί» (pics)

Η Αγία Νάπα ήταν μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε με 2-1 της πρωτοπόρου Αλκής.

Και τα δυο γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Νίκος Παναγίδης. Για την «Αθάνατη» σκόραρε ο Παπαθανασίου στις καθυστερήσεις του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Αλκή ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Λατζέλτερ στο 71ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας συνέχισε την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 του Οθέλλου εκτός έδρας. Τα γκολ για την ομάδα του Χρύση Μιχαήλ πέτυχαν οι Κάστρο (2) και Παχίπης. Για τον Οθέλλο σκόραρε ο Βασιλείου με πέναλτι.

Η ΕΝΠ πέρασε σαν σίφουνας από την Αραδίππου, επικρατώντας με 5-1 της Ομόνοιας. Τα γκολ για τους «βυσσινί» πέτυχαν οι Τσίτας (2), Τροτέρο (2) και Κουμής.