Θ.Ο.Ι Λακατάμιας - Νέα Σαλαμίνα 2-2 (Κ15): Λύτρωση στο τέλος για τους «ερυθρόλευκους»

Η προσφυγική ομάδα είπε την τελευταία λέξη

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα στην Λακατάμια για την 16η Αγωνιστική του πρωταθλήματος το Θ.Ο.Ι εξήλθε ισόπαλο 2-2 με την Νέα Σαλαμίνα για το προαιρετικό πρωτάθλημα παίδων Κ15.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη και είχε διαρκώς τον έλεγχο του αγώνα. Ο Θ.Ο.Ι δυσκολευόταν να βγει ψηλά ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Η Σαλαμίνα εξαργύρωσε την υπεροχή της στο 16’ όταν ο Βέσελιν Ντέτσεφ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή και έκανε ωραίο γυριστό σουτ για να γράψει το 1-0. Ούτε μετά το γκολ κατάφερε να αντιδράσει ο Θ.Ο.Ι ωστόσο η Νέα Σαλαμίνα δεν έβρισκε τους χώρους για να πετύχει δεύτερο γκολ.

Στο β´ ημίχρονο οι αλλαγές που εκανε ο Θ.Ο.Ι άλλαξαν δραματικά την εικόνα του και τον οδήγησαν στην ανατροπή. Στο 40’ ο Ανδρέας Ιωσήφ με ωραία ενέργεια έκανε το 1-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και 5 λεπτά αργότερα ανέτρεψαν το αποτέλεσμα όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σοφοκλής Κωνσταντίνου έκανε την κεφαλιά και έκανε το 2-1. Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι γήεδούχοι θα έπαιρναν την νίκη η Σαλαμίνα ισοφάρισε 2 λεπτά πριν το τέλος χαρίζοντας έτσι τον βαθμό της ισοπαλίας στους ερυθρόλευκους.