Σίφουνας ονόματι Calacticos

Με εκπληκτική εμφάνιση τα παιδιά των Calacticos πήραν την νίκη και συνεχίζουν στην κορυφή

Διεξήχθη σήμερα 21/1/2018 για το Παγκύπριο πρωτάθλημα Παίδων Κ-14 ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ ΑΕΖ Ζακακίου και Calacticos Football Club στα γήπεδα Champions στον Ύψωνα. Με σχετική ευκολία , η ομάδα των Calacticos κέρδισε την ΑΕΖ με 0-6 για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το αποτέλεσμα ήταν φυσικό επακόλουθο αφού τα παιδιά των Calacticos  είναι λίγο μεγαλύτερα από αυτά της ΑΕΖ. Εκπληκτικό γεγονός για το παιχνίδι θεωρείτε πως και τα έξι γκολ των φιλοξενούμενων τα πέτυχαν έξι διαφορετικοί ποδοσφαιριστές.

Η Calacticos ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα στην Λεμεσό και μόλις στο 4’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με μακρινό σουτ. Ένα γκολ που ήρθε ένα λίγο αργότερα μετά από διπλή ευκαιρία και την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της ΑΕΖ στο 7΄λεπτό. Ο ρυθμός των φιλοξενουμένων ήταν καταιγιστικός και μετουσιώθηκε σε γκολ στο 15’, στο 19’ και στο 20’ λεπτό όπου το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε εκεί. Ενδεικτικό της ανωτερότητας των φιλοξενουμένων είναι πως η ΑΕΖ κατάφερε να απειλήσει με ένα σκαφτό – μακρινό σουτ στο 28’ λεπτό που ήταν και η μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο αλλά και στο δεύτερο όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Calacticos δεν έριξε ρυθμούς και συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο. Ανά 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι έφτιαχναν μεγάλες ευκαιρίες  και κατάφεραν  να σκοράρουν σε δύο από αυτές στο 58’ και στο 70΄ λεπτό. Από την άλλη η ομάδα της ΑΕΖ ανήμπορη να ανταπεξέλθει και με την απογοήτευση των μικρών εμφανείς έμεινε σε παθητικό ρόλο. Έτσι το 0-6 κρίνεται ως δίκαιο αποτέλεσμα.

Με αυτή την νίκη η ομάδα της Calacticos συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ενώ αντιθέτως η ομάδα της ΑΕΖ στις τελευταίες θέσεις.

Συνθέσεις

ΑΕΖ: Χρυσοστόμου, Νεοφύτου, Νεοφύτου, Τσίτσης, Παπαχαραλάμπους ,Γεωργίου, Ανδρέου, Κεραυνός, Καραγιάννης, Ονησιφορίδης, Δημητρίου

Αλλαγές: Παπαχαραλάμπους, Χρίστου, Ματθαίου

Calacticos: Αθανασίου, Χριστοδούλου, Χριστοδούλου, Κωνσταντίνου, Ανδρέου, Κονίσης, Σολωμού, Ηρακλέους, Γρούτας, Σωτηρίου, Σοφρωνίου

Αλλαγές: Γεωργίου , Λουκιανός , Ψιλογένης, Γρούτας

Σκόρερ: Σολωμού, Κονίσης, Χριστοδούλου Γ, Χριστοδούλου Β, Γεωργίου, Γρούτας Ι.