Παγκύπριο U16: Ισόπαλη η ΜΕΑΠ, ήττα για την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα, νίκη για τον Οθέλλο

Με τις αναμετρήσεις της δωδέκατης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρόγραμμα στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Παίδων U16

Με τις αναμετρήσεις της δωδέκατης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρόγραμμα στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Παίδων U16. Η ΜΕΑΠ έμεινε στο 1-1 στην έξοδο της με τον Ερμή Αραδίππου, όμως διατηρεί την πρωτοπορία καθώς η ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα ηττήθηκε στην Πάφο. Ο Μιχάλης Μυλόρδος στο 45ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στη ΜΕΑΠ και ο Ερμής ισοφάρισε στο 79' με πέναλτι του Βεσελίν Ντέτσεφ.

Η ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα ηττήθηκε στην Πάφο από τη Juventus με 1-0. Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα σημείωσε στο 15' ο Τζακ Λοϊζου.

Ο Οθέλλος Αθηαίνου νίκησε εκτός έδρας τον Ακρίτα Χλώρακας με 2-1 και έπιασε την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα στους 27 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες έχουν από έντεκα αγώνες, ενώ η πρωτοπόρος ΜΕΑΠ (29 βαθμοί) δώδεκα αγώνες. Σημειώνεται ότι ήταν η πρώτη φορά μετά την πρεμιέρα που η ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα δεν κατάφερε να σκοράρει.

Τα τέρματα του Οθέλλου στη νίκη του στην Πάφο, πέμπτη συνεχόμενη, πέτυχε ο Χρίστος Μελιφρονίδης (53', 55'). Για τον Ακρίτα σκόραρε ο Σπύρος Αντωνίου στο 77ο λεπτό.

Ερμής Αραδίππου και Liverpool FC βρίσκονται στους 24 βαθμούς.