Ολυμπιακός-Ομόνοια (U16): Τακτακαλίτικο… τρίποντο (pics)

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χρίστος Βενιζέλος…

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 επί της Ομόνοιας στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος U16. Οι γηπεδούχοι με σκόρερ τον Χρίστο Βενιζέλο κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο, απέναντι στους μέτριους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν στο παιχνίδι.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να μετατρέπει το 45λεπτο σε δικό του μονόλογο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν την αντίπαλη εστία κυρίως από στημένες φάσεις, αλλά και με σουτ εκτός περιοχής τα οποία είτε πέρασαν λίγο έξω, είτε ο κίπερ της Ομόνοιας «φώναξε» παρών. Από την άλλη, οι πράσινοι είχαν ελάχιστα καλά διαστήματα στον επιθετικό τομέα, καθώς επικεντρώθηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός φρόντισε να βάλει τις βάσεις για τη νίκη από νωρίς, αφού με το… καλημέρα ο Βενιζέλος με πλασέ από κοντινή απόσταση άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει, ισοζυγίζοντας το παιχνίδι όμως δεν κατάφερε να σημειώσει το γκολ της ισοφάρισης ώστε να πάρει το βαθμολογικό όφελος. Ο ρυθμός έπεσε, μέχρι που ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ο σκόρερ του πρώτου γκολ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 2-0 όταν σε τετ-α-τετ έστειλε την μπάλα λίγο έξω, ωστόσο λίγο αργότερα σε παρόμοια φάση, απέφυγε τον τερματοφύλακα διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Ακαδημίες: Τελευταία Ενημέρωση