Κ16 Διγενής – ΑΕΚ 2-2: Από ένα ημίχρονο οι δυο ομάδες (pics)

Ο Διγενής προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με 2-0, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 2-2 στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του Προαιρετικού Πρωταθλήματος Κ16, ο Διγενής Μόρφου φιλοξένησε την ΑΕΚ Λάρνακας στο γήπεδο του Αρχηγείου Αστυνομίας στις 10:00 σε έναν αγώνα που έληξε ισόπαλος 2-2, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Ο Διγενής σε 27 αγώνες έχει μαζέψει 31 βαθμούς και βρίσκεται στην 12η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν συγκεντρώσει μέχρι στιγμής 42 βαθμούς και είναι στην 8η θέση, ενώ ταυτόχρονα και οι άλλοι αγώνες είναι σε εξέλιξη.

Η ΑΕΚ στον προηγούμενο αγώνα είχε πάρει τη νίκη με 3-0 επί του Εθνικού Άχνας εντός έδρας στην προηγούμενη αγωνιστική, ενώ οι γηπεδούχοι εξήλθαν ισόπαλοι με την Ανόρθωση 1-1 εκτός έδρας.

Το ματς:

Οι δυο ομάδες έχοντας από ένα καλό ημίχρονο έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Στο πρώτο ημίχρονο ο Διγενής ήταν αυτός που μπήκε δυναμικά και υπερτερούσε. Κατάφερε να μετουσιώσει την εμφάνιση του σε γκολ με τους Στέφανο Δημητρίου, ο οποίος συμπλήρωσε 25 συμμετοχές και 5 γκολ και ο Ντέμις Μαϊσουράντζε με 18 συμμετοχές που πέτυχε και το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του Διγενή αυτή τη χρονιά.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα της ΑΕΚ άλλαξε βελτιωτικά και με το γκολ του Μάμα Μάμα (20 συμμετοχές – 2 γκολ) με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του αγώνα. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Γιώργο Θωμά (Ramirez) που με εκπληκτική ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 2-2. Ο νεαρός έχει συμπληρώσει 23 συμμετοχές έχοντας σκοράρει 3 φορές φέτος.

Στο τέλος του αγώνα, οι δυο ομάδες άνοιξαν πολύ και τα έπαιξαν όλα για όλα με τον Διγενή να χάνει 2 μοναδικές ευκαιρίες εντός περιοχής και το αποτέλεσμα να παραμένει στο τελικό 2-2. Από πλευράς ΑΕΚ χάθηκαν επίσης κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες για να ανατρέψει πλήρως το σκορ αλλά ο Χρυσόστομος Βασιλείου, πορτιέρε του Διγενή, κράτησε το ισόπαλο αποτέλεσμα με εκπληκτικές επεμβάσεις.

Διαιτητές: Χριστάκης Χατζηπροδρόμου

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ραφαήλ Μαππής

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρος Λάμπρου

Μπορείτε να απολαύσετε πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα στο πάνω μέρος.