Κ16 Διγενής Μόρφου - Ομόνοια Λευκωσίας: Πεντάρα η Ομόνοια!

Μαχητικός ήταν ο Διγενής που αποδείχτηκε σκληρό καρύδι μέχρι και το πρώτο ημίχρονο

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του Προαιρετικού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος, ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου φιλοξένησε στις 10:00 π.μ. την Ομόνοια Λευκωσίας, στο Γήπεδο του Αρχηγείου της Αστυνομίας στην Αγλαντζιά, σε ένα αγώνα που έληξε με 0-5 και νίκη για τους πράσινους της Λευκωσίας.

Η Ομόνοια επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ήττα με 2-3 από τον Εθνικό Άχνας στην προηγούμενη αγωνιστική (3/10), αφού φιλοδώρησε με 5 γκολ τον Διγενή Μόρφου. Οι φιλοξενούμενοι με την σημερινή τους νίκη ανέβηκαν στους 31 βαθμούς σε 18 αγώνες και βρίσκονται στην 8η θέση μέχρι στιγμής. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι με την σημερινή ήττα είναι στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα (χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η αγωνιστική), έχοντας συγκεντρώσει μόλις 17 βαθμούς σε 17 αγωνιστικές και θα δώσουν άλλον ένα εξ’ αναβολής αγώνα με την ομάδα του Άρη Λεμεσού στις 10 Ιανουαρίου στις 14:30 μ.μ.

Το ματς:

Πολύ μαχητικός ήταν ο Διγενής στο πρώτο ημίχρονο, αν και δέχτηκε γκολ νωρίς στον αγώνα στο 8’ λεπτό από τον Αντρέα Ζαχαρίου. Στη συνέχεια η Ομόνοια ανέβασε στροφές και με τον Κυριάκο Παπαϊωάννου διπλασίασε τα τέρματά της στο 46’. Ο Μάριος Αντωνίου πήρε τη σκυτάλη στους σκορερς της αναμέτρησης πετυχαίνοντας 2 γκολ πρώτα στο 53’ και αργότερα στο 70’. Τρία λεπτά αργότερα ο Ρένος Πίτσιακκος διαμόρφωσε το τελικό 0-5 (73’).