Κ16 Διγενής-ΕΝΠ 4-5: Από ανατροπή σε ανατροπή βάφτηκε «βυσσινή» η νίκη (pics)

Συγκλονιστικός αγώνας με τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων καθώς έγιναν αρκετές ανατροπές με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει την ΕΝΠ νικήτρια.

Στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής του Προαιρετικού Πρωταθλήματος Κ16 ο Διγενής Μόρφου φιλοξένησε την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στο γήπεδο του Αρχηγείου Αστυνομίας στις 10:00 σε έναν φοβερό αγώνα που έληξε με 4-5 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Αμφότερες και οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες με τις αντιπάλους τους στην προηγούμενη αγωνιστική και στον σημερινό αγώνα έψαχναν την νίκη για να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα. Ο Διγενής Μόρφου έφερε 3-3 σε ένα συναρπαστικό αγώνα με το ΘΟΪ Λακατάμιας εκτός έδρας, ενώ οι φιλοξενούμενοι 2-2 εντός έδρας με τον Εθνικό Άχνας.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα και την νίκης της ΕΝΠ, η ομάδα του Παραλιμνίου ανέβηκε στους 53 βαθμούς σε 34 ματς και στην 7η θέση της βαθμολογίας. Αντίστοιχα και οι γηπεδούχοι έχουν συγκεντρώσει μέχρι στιγμής 41 βαθμούς και παραμένουν στάσιμοι στην 12η θέση του πίνακα κατάταξης του Πρωταθλήματος.

Παράλληλα και οι άλλοι αγώνες του Προαιρετικού Πρωταθλήματος Κ16 είναι σε εξέλιξη και θα αναμένουμε την ολοκλήρωση της αγωνιστικής για να δούμε, εάν προκύπτει ανακατάταξη στη βαθμολογία.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο η ΕΝΠ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Δημήτρη Φλουρή, ενώ στη συνέχεια διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μιχάλη Χειμώνα (27 συμμετοχές-7 γκολ).

Ωστόσο, εκεί που όλα έδειχναν ότι οι «βυσσινοί» θα είχαν εύκολο έργο ο Διγενής κατάφερε να ισοφαρίσει πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και να προηγηθεί για πρώτη φορά στον αγώνα με την επανέναρξη.

Αρχικά ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Κυπριανός Ηρακλέους μετά από ντρίμπλες έκανε το δυνατό σουτ γράφοντας το 1-2 (33 συμμετοχές – 24 γκολ). Ακολούθως, ο Σταύρος Πετούφας (24 συμμετοχές – 6 γκολ) έκανε το 2-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ντέμις Μαϊσουράτζε «γύρισε» τον αγώνα σε 3-2 με εύστοχο πλασέ φτάνοντας τα 3 γκολ σε 25 συμμετοχές.

Οι «Ενωσίτες» δεν τα έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν εκ νέου για το 3-3 με απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Δημήτρη Φλουρή για τον οποίο ήταν το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα φτάνοντας τα 10 γκολ στις 26 συμμετοχές του.

Μέσα σε λίγα λεπτά οι φιλοξενούμενοι, έκαναν την ολική ανατροπή (3-4) με τον πρώτο τους σκόρερ Γιώργο Ζουβάνη (29 συμμετοχές – 16 γκολ) μετά από εκπληκτική ενέργεια του Δημήτρη Μαυρουδή.

Οι «Μορφίτες» ξαναμπήκαν στον αγώνα με γκολ του Παναγιώτη Βούρου (34 συμμετοχές -11 γκολ) από κοντινή προβολή μετά από κόντρες στην περιοχή για το 4-4.

Το φινάλε ήταν φανταστικό και ακατάλληλο για καρδιακούς, αφού η ΕΝΠ με τον Χριστοφή έγραψε το τελικό 4-5 λίγα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα με κοντινή προβολή, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Παραλιμνίου.

Διαιτητής: Δημήτρης Φυλακτού

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Παναγιώτης Φιλής

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ιωάννα Αλλαγιωτού

Μπορείτε να απολαύσετε πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα στο πάνω μέρος.