K16 Απόλλων – Ανόρθωση 0-2: Μεγάλη νίκη γοήτρου

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι

Ο Απόλλωνας φιλοξένησε την Ανόρθωση στα βοηθητικά του Τσιρείου στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του Προαιρετικού Παγκύπριου Πρωταθλήματος Κ16 σε ένα παιχνίδι που πραγματικά θύμισε ντέρμπι.

Δυναμικά ξεκίνησε η αναμέτρηση του Απόλλωνα με την Ανόρθωση κεντρίζοντας τα βλέμματα από το πρώτο λεπτό. Θύμισε πραγματικά μεγάλο ντέρμπι αν και βαθμολογικά ήταν αδιάφορο παιχνίδι.

Ο Απόλλωνας φαινόταν να το ήθελε περισσότερο αφού είναι γεγονός πως καταλάβαινες την παρουσία του συνεχώς εντός του γηπέδου. Δημιουργούσε καλές ευκαιρίες και έδειχνε πως έχει τις προϋποθέσεις να βάλει τέρμα.

Από την άλλη η Ανόρθωση προσπαθούσε και πίεζε προκειμένου να αποκτήσει την κατοχή και ήδη στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να σημειώσει το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης. Η μπάλα βρέθηκε κοντά στα δοκάρια και ο Γιώργος Οκκάς της έδωσε την ώθηση να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Φαινόταν καθ'όλη την διάρκεια πάντως να έχει υπομονή και ήλπιζε η Ανόρθωση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ένταση και οι ρυθμοί ανέβηκαν μετά και από τις παρατηρήσεις των προπονητών και ο Απόλλωνας φάνηκε να είναι εμφανώς βελτιωμένος. Οι ποδοσφαιριστές, έτρεχαν, είχαν καλύτερο έλεγχο της μπάλας και γενικά έβλεπες την προσπάθεια. Ωστόσο, η Ανόρθωση περίμενε στην γωνία για κάποιο λάθος του Απόλλωνα και λίγα λεπτά μετά το σφύριγμα για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Απόλλωνα και κατάφερε με την βοήθεια του Στέφανου Καφατάρη να διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενουμένων σε 0-2.

Να σημειώσουμε πως μετά από αυτόν τον αγώνα ο Απόλλωνας μένει στους 69 βαθμούς ενώ η Ανόρθωση στους 85.  Στην τελευταία αγωνιστική η Ανόρθωση υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ ενώ ο Απόλλωνας με την ΑΕΚ εκτός.

Η διαιτησία σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλή. Σε κάποιες φάσεις υπήρξαν διαμαρτυρίες για χέρι και οφσάιντ, ωστόσο ήταν δύσκολες και οριακές φάσεις.

Διαιτητής:  Χαράλαμπος Θεοδώρου

Α' Βοηθός Διαιτητής:  Σάββας Κκουμουρής

Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανός Χαραλάμπους