Κ16 ΑΠΟΕΛ – Απόλλων 1-2: Πάθος, ένταση και «τρελό» φινάλε!

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε τρεις πολύτιμους βαθμούς στο «κυνήγι» της πρωτοπόρου Καρμιώτισσας

Σε έναν αγώνα με αρκετό πάθος, ένταση και νεύρα, ο Απόλλων πήρε τη νίκη απέναντι στον ΑΠΟΕΛ με 2-1, με το νικητήριο γκολ να σημειώνεται στο τελευταίο λεπτό, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Κ16. Ο ΑΠΟΕΛ έχασε τρεις πολύτιμους βαθμούς στο «κυνήγι» της πρωτοπόρου Καρμιώτισσας, και η κατάκτηση του πρωταθλήματος φαντάζει πλέον δύσκολη. Τα γκολ του αγώνα σημείωσαν οι Χατζηπαναγιώτου (13’) για τον ΑΠΟΕΛ και Διονυσίου (55’) και Κυριάκου (80’+4).

Ο αγώνας

Α’ Ημίχρονο

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά γρήγορος στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία από τις δύο ομάδες. Σταδιακά ο ΑΠΟΕΛ πήρε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες και στο 13’ ο Χατζηπαναγιώτου με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για τους γαλαζοκίτρινους. Στη συνέχεια πίεσε περισσότερο ο ΑΠΟΕΛ και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, με ένα σουτ του Χατζηπαναγιώτου στο 22’ που πέρασε πάνω από την εστία του Απόλλωνα και ένα σουτ του Χατζηγιάννη στο 35’ που πέρασε λίγο έξω.

Β’ Ημίχρονο

Ο Απόλλων μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη, χάνοντας και μία καλή ευκαιρία στο 52’, με ένα σουτ του Διονυσίου που πέρασε έξω. Στο 53’ είχαμε κάποιες αψιμαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, με τον διαιτητή να κάνει χρήση της κίτρινης κάρτας, ενώ ο Απόλλων δικαιώθηκε για την αγωνιστική του άνοδο στο 55’, όταν ο Διονυσίου με πλασέ έκανε το 1-1. Στη συνέχεια παρά τα πολλά φάουλ που γίνονταν, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να σημειώσουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Ο ΑΠΟΕΛ είχε ένα καλό σουτ του Γαβριήλ στο 66’ που πέρασε πάνω από την εστία, όπως επίσης και ένα σουτ του Ποχουζούρη στο 69’ που πέρασε λίγο έξω. Για τον Απόλλωνα ο Πίττας βρέθηκε μόνος με τον τερματοφύλακα των γαλαζοκιτρίνων στο 79’ αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Τελικά ο Απόλλωνας κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ στο 80’+4 με τον Κυριάκου, το οποίο πανηγύρισαν έξαλλα οι ποδοσφαιριστές του.

Σκόρερ: 13’ Χατζηπαναγιώτου / 55’ Διονυσίου, 80’+4 Κυριάκου.

Διαιτητής: Χρίστος Σπανός.