Κ15 ΑΠΟΕΛ-Πάφος 3-2: Το «γύρισε» στο φινάλε(pics)

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε δύσκολα με 3-2 της μαχητικής Πάφου

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής για το Προαιρετικό Πρωτάθλημα Κ15, ο ΑΠΟΕΛ αναμετρήθηκε στο γήπεδο του Pascal με την ομάδα της Πάφου στις 12:00, με την ομάδα της Λευκωσίας να παίρνει την νίκη με ανατροπή 3-2.

Δυο φορές προηγήθηκε στο σκορ η Πάφος, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ βρήκε τη δύναμη και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, διαμορφώνοντας το 3-2 στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νικόλας Κούτσαλος, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ και έδωσε τους 3 πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που πολιορκούσε την εστία της Πάφου, ωστόσο το σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την ομάδα της Πάφου να κάνει την έκπληξη και να κερδίζει με 0-1, με πολύ όμορφο γκολ του Ανδρέα Θεοδώρου, το οποίο ήρθε μέσα από μια οργανωμένη αντεπίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από σέντρα που έγινε στην περιοχή και τον στράικερ του ΑΠΟΕΛ, Νικόλα Κούτσαλο να πετάγεται μέσα στην καρδιά της άμυνας και από κοντά να γράφει το 1-1. Ο ίδιος παίκτης αργότερα έπιασε μια κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Πάφος που στεκόταν καλά αμυντικά, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ για δεύτερη φορά, με τον ίδιο τρόπο και κόντρα στη ροή του αγώνα. Η φάση εξελίχθηκε ιδανικά αφού σε μια αντεπίθεση το εκπληκτικό τελείωμα του Ανδρέα Θεοδώρου, ο οποίος παρά την πίεση έκανε ένα πολύ έξυπνο διαγώνιο πλασέ, νίκησε τον πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ και έκανε το 1-2.

Η προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίσει ξανά τον αγώνα απέφερε καρπούς όταν και πάλι ο συνήθης ύποπτος Νικόλας Κούτσαλος με μια κεφαλιά έφερε το παιγνίδι στα ίσα. Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό αφού με 3ο προσωπικό γκολ του Νικόλα Κούτσαλου και πάλι με κεφαλιά, η ομάδα του ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε τη νίκη στο γήπεδο του Pascal.

Πλέον ο ΑΠΟΕΛ είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος με 38 βαθμούς ενώ στην προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε με 4-0 τον Απόλλωνα Λεμεσού (Δεν έχει διαμορφωθεί η τελική βαθμολογία). Η Πάφος από την άλλη, είχε αντιμετωπίσει στην έδρα της τη Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου σε μια αναμέτρηση που έμεινε στο ισόπαλο 1-1 και με την σημερινή ήττα έμεινε στη 15η θέση με 10 βαθμούς.