Κ15 ΑΠΟΕΛ- Αλκή 3-0: «Γαλαζοκίτρινη» νίκη επί της μαχητικής Αλκής

Σημαντική νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στη δυσκολοκατάβλητη ομάδα της Αλκής

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Προαιρετικού Πρωταθλήματος Παίδων Κ15, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξένησε στις 12:00 την Αλκή, στα γήπεδα του Pascal, σε ένα αγώνα που έληξε με σκορ 3-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο ΑΠΟΕΛ εξήλθε ισόπαλος 3-3 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ Λάρνακας και ήθελε να επιστρέψει στις επιτυχίες, κάτι που κατάφερε σήμερα. Από την άλλη, η Αλκή Ορόκλινη πήρε τεράστια νίκη με τον Απόλλωνα κερδίζοντας με 2-0 στον προηγούμενο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι σε 21 αγώνες έχουν μαζέψει 48 βαθμούς και βρίσκονται στην 4η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν συγκεντρώσει σ’ αυτό το μαραθώνιο 32 βαθμούς και είναι στην 9η θέση, ενώ ταυτόχρονα και οι άλλοι αγώνες είναι σε εξέλιξη.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Νικόλα Κούτσακο, ωστόσο στη συνέχεια η Αλκή ανέβασε στροφές και προσπάθησε να πιέσει ισορροπώντας τον αγώνα. Παρότι στάθηκε καλά η Αλκή στο πρώτο μέρος το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα να είναι υπέρ των γαλαζοκιτρίνων, ενώ θα μπορούσε να προηγείτο με δυο γκολ διαφορά όταν ένα σουτ από πόδια γαλαζοκιτρίνων κατέληξε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά και κυριάρχησε καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου φτάνοντας και σε δεύτερο γκολ και πάλι με τον Νικόλα Κούτσακο, ο οποίος είναι και πρώτος σκόρερ της ομάδας φτάνοντας σήμερα τα 20 γκολ. Συγκεκριμένα μετά από σέντρα από τα αριστερά ο Κούτσακος έπιασε μια όμορφη γυριστή κεφαλιά και έγραψε το 2-0.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ απειλητικός και με τον Ανδρέα Σχίζα που δοκίμασε αρκετά σουτ στην εστία, ενώ αναμενόμενα ήρθε και το 3 γκολ από το δυνατό σουτ του Αντρέα Παπαδόπουλου με το οποίο διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Ο Αντρέας με το σημερινό γκολ που πέτυχε είναι στα 7 γκολ στη σχετική λίστα των σκόρερ.