Κ14 Ολυμπιακός Λευκωσίας – ΑΕΛ Λεμεσού 1-3: Δίκαιη επικράτηση της ΑΕΛ

Σε ένα καλό αγώνα και για τις δυο ομάδες επικράτησε δίκαια με 1-3 η ΑΕΛ Λεμεσού

Στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του Προαιρετικού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Κ14, ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, φιλοξένησε στις 10:00 π.μ. την ΑΕΛ Λεμεσού, στο Γήπεδο του Προμαχώνα, σε ένα αγώνα που έληξε με σκορ 1-3 υπέρ των «Λεόντων».

Η ΑΕΛ προερχόταν από τη λευκή ισοπαλία με την Πάφο στην προηγούμενη αγωνιστική και έτσι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Οι φιλοξενούμενοι με την σημερινή τους νίκη ανέβηκαν στους 33 βαθμούς σε 19 αγώνες και βρίσκονται στην 8η θέση μέχρι στιγμής.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έχασαν στον προηγούμενο αγώνα εκτός έδρας από τον ΑΠΟΕΛ με 7-2 και με την σημερινή ήττα δεν κατάφεραν να μειώσουν τη ψαλίδα διαφοράς με την ΑΕΛ. Ο Ολυμπιακός είναι στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα (η αγωνιστική είναι σε εξέλιξη), έχοντας συγκεντρώσει 24 βαθμούς σε 19 αγωνιστικές

Το ματς:

Καλύτερη ήταν η ΑΕΛ στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όπου ευτύχισε να πετύχει και 2 γκολ, πρώτα με τον Γιώργο Λουκά που είναι εκ των πρώτων σκόρερ της ομάδας με 14 γκολ και αργότερα το 0-2 με τον Λάμπρο Γενεθλίου στο 31’ για τον επίλογο του πρώτου μέρους. Σημειωτέο, η ομάδα της Λεμεσού μπορούσε να προηγείται και με 0-3 αφού σε ένα στημένο, ο μικρός ποδοσφαιριστής των «Λεόντων» από απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της εστίας των «μαυροπρασίνων».

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν πολλές μονομαχίες σώμα με σώμα στο χώρο του κέντρου και ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και απόδοση, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να μειώσει νωρίς για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αγώνα. Η ΑΕΛ πανηγύρισε και 3η φορά στον αγώνα, όταν ο Λάμπρος Γενεθλίου για δεύτερη φορά στη σημερινή αναμέτρηση, βρήκε δίχτυα στο 10λεπτό της επανέναρξης. Ο Ολυμπιακός παρά την απογοήτευση δεν τα έβαλε κάτω και λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης πανηγύρισε γκολ (χρεώθηκε ως αυτογκόλ του τερματοφύλακα της ΑΕΛ) γράφοντας το τελικό 1-3.