Κ14 Απόλλων - ΑΕΚ 3-0: Με τριάρα έφυγε από το Τσίρειο (pics)

Εύκολη νίκη για τους κυανόλευκους

Ο Απόλλωνας υποδέχτηκε την ΑΕΚ στα βοηθητικά του Τσιρείου για την 38η και τελευταία αγωνιστική του Προαιρετικού Παγκύπριου Πρωταθλήματος Παίδων Κ14, σε ένα παιχνίδι όπου ο Απόλλωνας επικράτησε εύκολα της ΑΕΚ με 3-0.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στον αγώνα παρόλο που βαθμολογικά το παιχνίδι ήταν αδιάφορο αφού ο Απόλλωνας βρίσκεται στην 2η θέση και μετράει 95 βαθμούς στους 38 αγώνες του πρωταθλήματος (πρώτος είναι ο ΑΠΟΕΛ με 98), ενώ η ΑΕΚ στην 10η με 56 βαθμούς.

Με χαλαρούς ρυθμούς ξεκίνησε το ματς ανάμεσα σε Απόλλωνα και ΑΕΚ για την τελευταία αγωνιστική του Προαιρετικού Παγκύπριου Πρωταθλήματος Παίδων Κ14. Ήταν ένα καλό πρώτο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες. Ο Απόλλωνας δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες και στα πρώτα κιόλας λεπτά κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μάριο Εφραίμ. Από την άλλη η ΑΕΚ πίεζε, ήταν επιθετική και έδειχνε να έχει πολλές πιθανότητες να βάλει τέρμα. Μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι έμεινε στο 1-0 μέχρι τα αποδυτήρια.

Η ένταση και οι ρυθμοί ανέβηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και με το καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου ο Απόλλωνας βρέθηκε κοντά στην εστία, πίεσε και με την βοήθεια του Χρήστου Παναγή, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0.

Βέβαια οι κυανόλευκοι δεν σταμάτησαν εκεί. Λίγα λεπτά μετά και ύστερα από προσπάθεια ο Ραφαέλλος Μεττής έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους.

Η ΑΕΚ φαινόταν αδύναμη και δεν κατάφερε να απαντήσει στην ομάδα της Λεμεσού με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Διαιτητής: Μιχάλης Κλεάνθους

Α' Βοηθός Διαιτητής: Αλέξανδρος Πέτρου

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μιχάλης Ανδρέου