Κ14 Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ 0 - 4: Σταθερά σε πορεία τίτλου

Τα παιδιά του Δημήτρη Δασκαλάκη έφυγαν με ένα σημαντικό διπλό από τα Λύμπια απέναντι στη «Μεγάλη Κυρία»

Στη 16η φετινή νίκη έφτασε η ομάδα του ΑΠΟΕΛ κάτω των 14 ετών καθώς στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής, επικράτησε της Ανόρθωσης με 0-4 στα Λύμπια. Οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Δασκαλάκη διατήρησαν το αήττητο σερί τους φτάνοντας στους 51 βαθμούς αλλά και τα 82 γκολ υπέρ, αποκτώντας έστω προσωρινά προβάδισμα πέντε βαθμών από τον Απόλλων ο οποίος αποτελεί και τον άμεσο διώκτη τους.

Οι φιλοξενούμενοι παρόλο που είχαν την ετικέτα του φαβορί, δυσκολεύτηκαν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό με τον Μιχάλη Κόλια στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης να πετυχαίνει το 0-1 και να στέλνει την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Στην επανάληψη οι επίδοξοι πρωταθλητές παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι, έκλεισαν την Ανόρθωση στο μισό γήπεδο και έφτασαν σε δεύτερο γκολ με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στυλιανού Βροντή στο 50ο λεπτό.

Δεκατρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Σέργιου Φενερίδη να γράψει το όνομά του στη λίστα με τους σκόρερς, ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε και πάλι ο Μιχάλης Κόλιας με το 19ο φετινό του γκολ. Η ομάδα της Αμμοχώστου δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να προβάλει αντίσταση στους γαλαζοκίτρινους και με τη δωδέκατη φετινή της ήττα, παραμένει στην 18η θέση της βαθμολογίας με μόλις 13 βαθμούς.