Διγενής Κ14 – Εθνικός Άσιας Κ14 2-4: Στο φινάλε με το «πολυβόλο» του

To 24sports στις ακαδημίες

Μεγάλη νίκη για τον Εθνικό Άσιας Κ14 απέναντι στον μαχητικό Διγενή Κ14. Η ομάδα της Άσιας κυριάρχησε στο παιχνίδι και παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με 0-2 λίγο έλειψε να χάσει τη νίκη από τα χέρια. Ο Διγενής κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εθνικός Άσιας με δυο τέρματα του Ανδρέα Σάββα κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Ο νεαρός Ανδρέας Σάββα έφτασε τα 12 τέρματα σε 4 συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα και αποτελεί το «πολυβόλο» της ομάδας. Οι μικροί της Άσιας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πάλευαν τη κάθε φάση στο παιχνίδι. Είχαν τον έλεγχο και έκλεισαν τον Διγενή στα καρέ του. Μέχρι τα τέλος του ημιχρόνου μάλιστα κατάφεραν με δυο τέρματα να πάρουν ένα γερό προβάδισμα στον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα όμως ήταν διαφορετικά. Η ομάδα του Διγενή με πίστη στο πλάνο και μπόλικο πάθος έφερε τα πάνω κάτω. Πάλεψαν όλες τις μονομαχίες και βρήκαν δυο τέρματα για να φέρουν το παιχνίδι στην ισοπαλία. Το 2-2 ήταν και το σκορ του αγώνα πριν ξεκινήσουν τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων. Εκεί ο νεαρός Ανδρέας Σάββα πήρε τα όπλο του και σε δυο τετ α τετ κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να χαρίσει στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς.

Ακαδημίες: Τελευταία Ενημέρωση