Άρης Κ14 - ΑΕΚ Κ14 0-5: Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό

Μια εξαιρετική ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει το διπλό στη Λεμεσό

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στο γήπεδο Ειρήνης και Φιλίας στα Πολεμίδια η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει με 0-5 του Άρη. Τα παιχνίδι διεξήχθη σε πολύ καλό κλίμα και οι δυο ομάδες πρόσφεραν αρκετό θέαμα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της ΑΕΚ είχε την κατοχή και προσπαθούσε με γρήγορες πάσες και συνεχείς κινήσεις να βρει το δρόμο προς την εστία του Άρη. Από την άλλη η ομάδα της Λεμεσού είχε άψογη αμυντική συμπεριφορά. Χαρακτηριστικό πως στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ βρήκε μόλις δυο ευκαιρίες με τον τερματοφύλακα του Άρη να σώζει την εστία του μια φορά και την άλλη η μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ βρήκε νωρίς δίχτυα και έλυσε το γόρδιο δεσμό. Έτσι ο Άρης αναγκάστηκε να βγει ψηλά για να πετύχει κάποιο τέρμα και στο τέλος το πλήρωσε. Μάλιστα και ενώ το παιχνίδι ήταν στο τρία μηδέν ο κεντρικός αμυντικός του Άρη σταμάτησε ηθελημένα τη μπάλα με το χέρι μετά από σουτ του επιθετικού της ΑΕΚ σε κενό τέρμα, και έτσι είδε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή του αγώνα. Το τελικό 0-5 δεν αντικατοπτρίζει πλήρως τον αγώνα όμως δίκαια η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της ΑΕΚ κρατά για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι το μηδέν παθητικό.