Απόλλων Κ16 – Ερμής Κ16 7-0: «Εφτάστερος» ο Απόλλων!

To 24sports στις ακαδημίες

Σε ένα ωραίο παιχνίδι, τόσο από πλευράς αγωνιστικής όσο και από πλευράς αθλητοπρέπειας, ο Απόλλων Κ16 επικράτησε του Ερμή Κ16 με 7-0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και δεν άφησαν περιθώριο στον Ερμή να αντιδράσει σε καμιά στιγμή του αγώνα.

Μόλις στο 12΄ του αγώνα ο Φλορίν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πίεζαν ψηλά και με ωραίες εναλλαγές της μπάλας έβρισκαν χώρους προς την εστία του Ερμή. Στο 27’ ο Μιχάλης Καραολής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Φλορίν και ο Κυριάκου ανέβασαν το δείχτη του σκορ στο 4-0. Ο Ερμής παρά το γεγονός πως προσπάθησε να αντιδράσει από το πρώτο τέρμα που δέχθηκε, δεν μπόρεσε να βρει χώρους προς την εστία του Απόλλων, ενώ κάποιες καλές στιγμές δεν έφεραν τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ ο αγώνας είχε κριθεί, ο Απόλλων συνέχισε τις ψηλές πτήσεις, και προχώρησε σε αλλαγές ώστε να δουλέψουν όλοι στην ομάδα. Η δουλειά της προπόνησης φαινόταν στο γήπεδο και έτσι έφτανε ο Απόλλων έφτανε και πάλι στις αντίπαλη περιοχή μετά από ωραίος συνδυασμούς. Μέχρι το τέλος του αγώνα μπήκαν ακόμη τρία τέρματα, με τους Χριστοδούλου, Ανδρέου και Πατσια να χρίζονται σκόρερ.

Η νίκη αυτή ήταν η απάντηση του Απόλλων στο στραβοπάτημα της προηγούμενης αγωνιστικής, ενώ παράλληλα ο Απόλλων έδειξε για ακόμη μια φορά την καλή δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες του χωρίς να έχει σημασία το τελικό σκορ.