Απόλλων - Εθνικός Άσσιας 2-0 (Κ16): Μετά κόπων και προσπάθειας η νίκη (pics)

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε

Ο Απόλλωνας επικράτησε του Εθνικού Ασσιάς με 2-0 στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του Προαιρετικού Παγκύπριου Πρωταθλήματος.

Ένα ματς με αρκετή δυναμική και από τις δύο ομάδες αλλά και με μεγάλη προσπάθεια για τέρμα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετα ενδιαφέρον ειδικότερα από πλευράς του Απόλλωνα και το τέρμα φάνταζε εύκολο. Ωστόσο ο Εθνικός Ασσιάς πίεζε πολύ και δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ολοκληρώσουν φάση. Η κατοχή μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα έγερνε προς τον Απόλλωνα που είχε εμφανώς πολύ καλή σχετικά απόδοση. Ο Εθνικός Ασσιάς από την άλλη είχε πολύ καλή άμυνα και έτσι στεκόταν σαν τοίχος μπροστά από την επίθεση του Απόλλωνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά από τις παρατηρήσεις των προπονητών στα αποδυτήρια, οι δύο ομάδες φάνηκαν βελτιωμένες από θέμα κοντρόλ αλλά και σταθερότητας στις φάσεις τους με τον Απόλλωνα να έχει σημειώσει αρκετές μεγάλες φάσεις από τα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου.

Μετά από πολύ κόπο οι προσπάθειες του Απόλλωνα φάνηκε να αποδίδουν καρπούς και ο Αντρέας Χρήστου μετά απο πέναλτι κατάφερε να ανοίξει το σκορ με 1-0 για τους γηπεδούχους.

Το ενδιαφέρον συνεχίστηκε και λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Γιώργος Μιχαήλ κατάφερε να βάλει το δεύτερο τέρμα που χρειαζόταν η ομάδα για να ανέβει ακόμα πιο πολύ ψυχολογικά.