Απόλλων-Διγενής Ακρίτας Μόρφου 2-0 Κ16: Είχε την ουσία και προχωρά (pics)

Σημαντική νίκη για τους μικρούς του Απόλλων επί του Διγενή Ακρίτα Μόρφου

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι σε ποιότητα, η ομάδα Κ16 του Απόλλωνα κέρδισε την αντίστοιχη του Διγενή Ακρίτα Μόρφου με 2-0 για το Προαιρετικό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κ16 της ΚΟΠ.

Ο αγώνας διεξήχθη σήμερα το πρωί στα βοηθητικά γήπεδα του Τσιρείου Σταδίου. Η ομάδα της Λεμεσού είχε την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα και ευτύχησε να προηγηθεί σχετικά γρήγορα στο σκορ με ωραία κεφαλιά του Σωτήρη Τσιάκκα μετά από ωραία μπαλιά στη περιοχή από αριστερά. Η ομάδα της Μόρφου, μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κάποιες ξεκάθαρες ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, χωρίς να τα καταφέρει.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Μάριου Χαραλάμπους ήταν καλύτερη και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου από τον αντίπαλό του και ευτύχησε να σκοράρει και δεύτερο γκολ με προβολή του Σωτήρη Τσιάκκα και πάλι, μετά από σουτ και ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς, ο Απόλλων παρέμεινε στην 6η θέση του πρωταθλήματος, φθάνοντας τους 44 βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα του Άρσεν Μιχαϊλοβιτς παρέμεινε στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα με 29 βαθμούς.

Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα πιο πάνω.

Ακαδημίες: Τελευταία Ενημέρωση