Απόλλων - ΑΕΛ 1-0 (Κ17): Ήττα για ΑΕΛ και ανακατατάξεις στην βαθμολογία

Η ΑΕΛ έπεσε στην δεύτερη θέση ενώ ο Απόλλωνας παρέμεινε στην τρίτη

Ο Απόλλωνας υποδέχτηκε την ΑΕΛ για την 35η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Παίδων Κ17 όπου και νίκησε με 1-0. Ωστόσο ο Απόλλωνας παρέμεινε στην τρίτη θέση και η ΑΕΛ έπεσε στην δεύτερη λόγω του ότι ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Πάφου με 5-0 και ανέβηκε στην πρώτη θέση.

Με ένταση ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο ειδικότερα από την πλευρά του Απόλλωνα αφού έδειχνε να το ήθελε περισσότερο.

Ο Απόλλωνας ήταν στην τρίτη θέση με 83 βαθμούς ενώ η ΑΕΛ στην πρώτη με 88. Σε ενδεχόμενη νίκη του Απόλλωνα θα ανέβαινε στους 86 βαθμούς, δηλαδή στο -3 από την ΑΕΛ.

Λίγη ώρα μετά το σφύριγμα και ύστερα από πολύ κόπο ήρθε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης από τον Ανδρέα Κορνηλίου για τους κυανόλευκους.

Σφύριγμα για ένα δεύτερο ημίχρονο με τα όλα του.   Τραυματισμοί, νεύρα, κίτρινες, μία κόκκινη και πολλές καθυστερήσεις. Μετά από ένα τραυματισμό η ΑΕΛ αναγκαστικά έπαιζε με παίκτη λιγότερο, ωστόσο αυτό δεν την αποδυνάμωσε. Στα αξιοσημείωτα είναι πως και ο Απόλλωνας έπαιζε με 10 παίκτες.

Η ΑΕΛ ήταν σαφώς καλύτερη στην συνέχεια πραγματοποιώντας αρκετές φάσεις χωρίς ωστόσο να πραγματοποιεί κάποιο τέρμα. Ο Απόλλωνας έδινε την αίσθηση πως είχε πλέον κουραστεί. Ο αγώνας συνεχίστηκε με πολλή ένταση ενώ ο αγώνας είχε και 6 λεπτά καθυστερήσεων στο τέλος, στα οποία όμως δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα.