ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια (U19): Η πρόκριση… ντύθηκε στα γαλαζοκίτρινα (pics+vds)

Ματσάρα, πάθος, και γαλαζοκίτρινη πρόκριση…

120 αγωνιστικά χρειάστηκαν για να αναδείξουν τον νικητή του ζευγαριού ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια και να τον στείλουν στον τελικό κυπέλλου U19. Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, οι γαλαζικίτρινοι επικράτησαν 2-0 επί των πρασίνων, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως και τα δύο γκολ επιτεύχθηκαν στην παράταση του αγώνα. Σκόρερ οι Χαραλάμπους και Οκκαρίδης. Στον τελικό, ο ΑΠΟΕΛ θα αναμετρηθεί με την ΑΕΚ, η οποία απέκλεισε τον Απόλλωνα με σκορ 3-2 (στην διαδικασία των πέναλτι).

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος του αγώνα, με την Ομόνοια να δημιουργεί την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Κακουλλής εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Παρασκευά. Λίγο αργότερα ο Κατσαντώνης επιχείρησε να ανοίξει το σκορ, όμως το πλασέ του κόντραρε και πέρασε μόλις έξω. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με κεφαλιά του Χαραλάμπους, την οποία εξουδετέρωσε ο Αντωνίου με εξαιρετική επέμβαση.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του «τριφυλλιού» μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε την κατοχή της μπάλας, όμως αδυνατούσε να δημιουργήσει κλασσική φάση. Από την άλλη, οι γαλαζοκίτρινοι σημείωσαν δύο φάσεις, αρχικά με πλασέ του Οκκαρίδη το οποίο πέρασε έξω, και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Χριστοφόρου με σουτ εκτός περιοχής απείλησε την εστία του Αντωνίου.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο ΑΠΟΕΛ μπήκε φορτσάτος, παθιασμένος και έτοιμος για την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι με πλασέ του Χριστοδούλου από το ύψος του πέναλτι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο 15λεπτο της παράτασης, ενώ στο λίγα λεπτά αργότερα, ο Βαλεντινάς δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 με κοντινή προβολή. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, όταν ο Χριστοδούλου σε τετ-α-τετ με τον Παρασκευά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Ο ΑΠΟΕΛ με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής του Οκκαρίδη διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και εξασφάλισε το εισιτήριο του τελικού.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η συμμετοχή των Παρασκευά (ΑΠΟΕΛ), Αντωνίου, Κατσαντώνης, οι οποίοι μετρούν συμμετοχές και με τις αντίστοιχες πρώτες ομάδες.

ΑΠΟΕΛ: Παρασκευας, Παπαδόπουλος, Πολυκάρπου, Σωκράτους, Καραγιάννης, Πάπουτσος, Στυλιανίδης, Αρτεμίου, Ανδρέου, Οκκαρίδης, Χαραλάμπους.

Ομόνοια: Αντωνίου, Μαυροφτής, Ιακώβου, Κώστα, Γαβριήλ, Παναγή, Τζιωνή, Χριστοφόρου, Κατσαντώνη, Ποντικός, Κακουλλή.