ΑΠΟΕΛ Κ19 - Τότεναμ Κ19 1-0: Παλικαρίσια νίκη με άμυνα για σεμινάριο

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη

Με μια αμυντική συμπεριφορά για σεμινάριο και ένα εξαιρετικό συνολικά παιχνίδι οι μικροί του ΑΠΟΕΛ έκαναν τη μεγάλη έκπληξη και επικράτησαν με 1-0 της Τότεναμ. Η πίεση της Τότεναμ ήταν ασφυχτική όμως η άμυνα του ΑΠΟΕΛ ήταν κυριολεκτικά για σεμινάριο. Σκόρερ του τέρματος ο Καραγιάννης στο 24’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε η Τότεναμ στο παιχνίδι. Οι μικροί της Τότεναμ προσπάθησαν με υπομονή να γυρίσουν τη μπάλα με σκοπό να βρουν τους διαδρόμους προς την εστία του Παρακσκευά. Όλες τους όμως οι προσπάθειες σταματούσαν στην καλά οργανωμένη άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Μάλιστα στο 11’ οι μικροί του ΑΠΟΕΛ προσπάθησαν να απειλήσουν, όμως του σουτ του Στυλιανίδη σταμάτησε σε σώματα αντιπάλων. Στο 16’ έγινε η μπαλιά από τον Μπένετ, έδιωξε ο Άδωνη, στην επαναφορά ο Ρόουλς έκανε το σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα ο Στέρλινγκ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως με ωραίο τάκλιν ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε ένα σουτ του Μπένετ, που ήταν μόνος στο ύψος της περιοχής, με την μπάλα όμως να περνά μόλις έξω. Στο 23’ ο Γκρούμπατς κέρδισε ένα φάουλ στο ύψος ακριβώς της περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καραγιάννης, ο οποίος μάλιστα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας έτσι το 1-0. Μετά το τέρμα η Τότεναμ πίεσε ψηλά για την ισοφάριση. Στο 29’ όμως είχαμε τη πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ και ήταν αναγκαστική με τον Γκρούμπατς να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Βελετίνας. Στο επόμενο λεπτό πάντως ο Τανγκανγκά έκανε ένα σουτ και ενώ ήταν στην περιοχή, με τη μπάλα όμως να περνά έξω. Στο 36’ είχαμε μια πολύ καλή αντεπίθεση για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Οκκαρίδης έφυγε από δεξιά, άφησε πίσω του τον προσωπικό του αντίπαλό, έφθασε μέχρι την περιοχή της Τότεναμ έκανε το σουτ, όμως ο Ντε Μπάιε είπε όχι. Στο 44’ η Τότεναμ έχασε σπουδαία ευκαιρία. Ο Στέρλινγκ βρέθηκε στην περιοχή, γύρισε, έκανε το σουτ, όμως ο Παρασκευά είπε όχι. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τον ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0.

Β’ ημίχρονο

Με το καλημέρα η Τότεναμ έδειξε τις διαθέσεις της. Στο 48’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τους Άγγλους. Έγινε το λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Στέρλινγκ έδωσε στον Μπένετ που μπήκε στην περιοχή σε τετ α τετ, με τον Παρασκευά όμως να λέει όχι. Παρά όμως το γεγονός πως η Τότεναμ έκλεισε τον ΑΠΟΕΛ στο δικό του τρίτο, έλειπε η τελική πάσα από του Άγγλους. Στο 60’ καταγράφηκε η επόμενη καλή στιγμή, όταν μετά από κόρνερ, ο Παρασκευά έκανε κακή έξοδο, όμως ο Τανγκανγκά που πήρε την κεφαλιά δεν βρήκε στόχο. Δυο λεπτά αργότερα η Τότεναμ έχασε νέα φάση. Έφυγε από αριστερά ο Μπένετ, πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνά μόλις έξω. Όσο περνούσε η ώρα η πίεση της Τότεναμ ήταν ασφυχτική, όμως ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε το σκορ με πολύ καλή άμυνα. Έτσι οι μικροί του ΑΠΟΕΛ κράτησαν το σκορ και έφτασαν σε μια πολύτιμη νίκη.

ΑΠΟΕΛ Κ19: Παρασκευάς, Σωκράτους, Καραγιάννης, Άδωνη, Στυλιανίδης, Ανδρέου, Γκρούμπατς, Οκκαρίδης, Παπαδόπουλος, Πάπουτσος, Ναούμ

Τότεναμ Κ19: Ντε Μπάιε, Ενιόμα, Μπράουν, Μαρς, Τανγκανγκα, Σκιπ, Σασούα, Ρόουλς, Στέρλινγκ, Έντουαρντς, Μπένετς