ΑΕΖ Κ14 - Ανόρθωση Κ14 2-0: Δίκαια επικράτηση (pics)

Το 24sports στις ακαδημίες

Σε ένα παιχνίδι το οποίο κύλησε σε άριστο κλίμα η ΑΕΖ Κ14 κατάφερε να επικρατήσει της Ανόρθωσης Κ14 με 2-0. Και τα δυο τέρματα μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι μικροί της ΑΕΖ κατάφεραν να φθάσουν δίκαια στη μεγάλη αυτή νίκη.

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και ήταν ολοφάνερο από την αρχή πως και στις δυο γίνεται σωστή δουλειά στην προπόνηση. Οι μικροί έκαναν πολλές κινήσεις τόσο με τη μπάλα όσο και χωρίς με αποτέλεσμα να προσφέρουν και αρκετό θέαμα. Μόλις στο 7’ του αγώνα ο Κωνσταντίνος Μάντζιαλος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ζακακιού. Παρά της προσπάθειες για αντίδραση από την Ανόρθωση, η ΑΕΖ ήταν αυτή που έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 32’. Σκόρερ ήταν ο Ανδρέας Χαραλάμπους και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Τα δυο τέρματα στην ΑΕΖ έφεραν την ηρεμία στην ομάδα, ενώ αντίθετα αποδιοργάνωσαν τους μικρούς της Ανόρθωσης. Έτσι στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις όσες προσπάθειες της Ανόρθωσης δεν κατάφερε να σκοράρει. Μάλιστα πιο κοντά σε κάποιο τέρμα βρέθηκε η ΑΕΖ καθώς χάθηκαν δυο κλασσικές ευκαιρίες με τον Χριστόφορο Βασιλείου (τερματοφύλακα της Ανόρθωσης) να σώζει δυο τετ α τετ.

Το κλίμα ομολογουμένως ήταν εξαιρετικό και από τις δυο ομάδες. Οι μικροί έβγαλαν αρκετά στοιχεία προπόνησης στο γήπεδο και παρουσίασαν αρκετά θετικά στοιχεία. Το fair play ήταν φανερό και ο αλληλοσεβασμός από τις δυο ομάδες.