ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα 3-1 Κ16: Σημαντική νίκη για τους μικρούς της ΑΕΛ

Η ΑΕΛ επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 3-1 στο προαιρετικό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Παίδων Κ-16.

Η ομάδα της ΑΕΛ δεν ξέχασε τον μικρό της φίλο και συμποδοσφαιριστή που χάθηκε άδικα, Γιώργο Μικελλίδη. Στο τέλος του αγώνα όλοι σε ένα κύκλο ενωμένοι και με την φανέλα του φίλου τους, επικαλέστηκαν το όνομα του.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι δυο ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΛ ήταν εμφανώς καλύτερη στο πρώτο ειδικά ημίχρονο, πραγματοποιώντας πολλές φάσεις για τέρμα. Είχε καλή επίθεση, ωστόσο, έβρισκε τον τοίχο της άμυνας της Νέας Σαλαμίνας με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται να σκοράρει. Σε πολλές φάσεις της αναμέτρησης η άμυνα της ΑΕΛ ήταν ανύπαρκτη.

Κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους, όμως το γκολ δεν άργησε να έρθει από τον Ευγένιο Παναγή για την ΑΕΛ. Λίγα λεπτά Αργότερα η Νέα Σαλαμίνα απάντησε με γκολ του Ανδρέα Χρήστου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα φάνηκε να είναι πιο επιθετική όμως η ΑΕΛ την πίεζε πολύ. Οι μικροί της ΑΕΛ πραγματοποίησαν πολλές φάσεις και ευκαιρίες για τέρμα, και τα δύο ακόμα τέρματα από τον Χριστόφορο Πέτρου ήρθαν και έδωσαν την μεγάλη νίκη στην γηπεδούχο ομάδα με 3-1.