ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ 4-2: Το πήρε με buzzer beater!

Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης κρίθηκε ο τίτλος

Μεγάλος σε όλα του ο τελικός κυπέλλου Κ19 της ΚΟΠ με την ομάδα της ΑΕΚ να στέφεται κυπελλούχος Κύπρου μετά τη νίκη της με 4-2 στην παράταση επί του ΑΠΟΕΛ.

Οι Λαρνακείς θα μπορούσαν να είχαν πάρει το τρόπαιο από την κανονική του διάρκεια, όταν και προηγήθηκαν με 2-0 με τα γκολ των Ράσπα και Αναστασίου, αλλά ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει. Τα γκολ σημείωαν οι Πολυκάρπου και Βελετινάς.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και όλα έδειχναν πέναλτι, αλλά στο 120’ η ΑΕΚ σκόραρε και πήρε το τρόπαιο με τον Καλς Σόρια. Στο τέλος πέτυχε και τέταρτο δινοντας διαστάσεις στη νίκη της με το Σκορδή.

ΑΕΚ (Μ. Χριστοδούλου): Ιωακείμ Τούμπας, Ανδρέας Σολωμού (67’ Χάρης Σκορδής), Χρίστος Τρύφωνος, Χρίστος Σωτηρίου, Αναστάσιος Νικάνδρου (67’ Ραφαήλ Μάμα), Ιωάννης Παναγίδης, Carles Soria, Κωνσταντίνος Αχιλλέως (88’ Παύλος Κοντολεύτερος), Δημήτρης Ράσπας, Κωνσταντίνος Αναστασίου, Νεόφυτος Ραουνάς.

ΑΠΟΕΛ (Κωνσταντίνος Γεωργιάδης): Ανδρέας Παρασκευάς, Χαρίλαος Σωκράτους (67’ Ανδρέας Βελετινάς), Κωνσταντίνος Καραγιάννης, Γεώργιος Παπαδόπουλος, Πάρης Πολυκάρπου, Μάρκος Στυλιανίδης, Στέλιος Πάπουτσος (56’ Μιχάλης Κούκου), Ανδρέας Αρτεμίου, Γιάννης Ανδρέου (57’ Αναστασίος Οκκαρίδης), Κωνσταντίνος Χαραλάμπους, Sergei Grubac.

Ακαδημίες: Τελευταία Ενημέρωση