Πάφος – Ολυμπιακός 3-2: Δύσκολο τρίποντο για τους Παφίτες

Αγώνας με αρκετές ανατροπές διεξήχθη στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Η Πάφος επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα που διεξήχθη στο «Στέλιος Κυριακίδης». Με τη νίκη της η Πάφος έφτασε τους 39 βαθμούς στον Β’ Όμιλο του πρωταθλήματος, ενώ ο Ολυμπιακό έμεινε στους 23 και στην (εξασφαλισμένη) τελευταία θέση. Τα γκολ της Πάφου σημείωσαν οι Βάλντο (21’, 75’) και Μπεριγκό (62’), ενώ για τον Τακτακαλά σκόραραν οι Πολίτσι (48’) και Αυλωνίτης (70’).

Ο αγώνας:

Α’ Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο γήπεδο, με την Πάφο να ξεχωρίζει με την πάροδο του χρόνου, ενώ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 21’, με μία κεφαλιά του Βάλντο, μετά από σέντρα του Γκάμποβς. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε μετά το γκολ που δέχθηκε και στο 24’ ένα γύρισμα του Πεχλιβάνη πέρασε έξω, ενώ η Πάφος είχε και αυτή μία ευκαιρία στο 37’, με ένα σουτ του Βάλντο που μπλόκαρε εύκολα ο Κωνσταντίνου.

Β’ Ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός κατάφερε αυτό που έψαχνε στο πρώτο ημίχρονο, την ισοφάριση, με τον Πολίτσι στο 48’ να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας της Πάφου και να στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίκτυα. Στο 61’ ο Ζαχαρίου κέρδισε πέναλτι για την Πάφο, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπεριγκό ένα λεπτό μετά, κάνοντας το 2-1. Ο Αυλωνίτης με κεφαλιά ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό και έκανε το 2-2 στο 71’, ενώ σύντομα ο Βάλντο έδωσε ξανά προβάδισμα στην Πάφο, σημειώνοντας το 3-2 στο 75’.

Πάφος (Στίβεν Πρέσλι): Αγκούν, Κομπανί, Χόριτς, Ζαχαρίου (71' Χριστοδούλου), Ντεούλ (78' Σικόρσκι), Γκάμποβς (82' Δημοσθένους), Φυλακτού, Βάλντο, Γιάνζα, Μπεριγκό, Ντόβπνια.

Ολυμπιακός (Κυριάκος Πολυκάρπου): Κωνσταντίνου, Πουγιούκκας, Πεχλιβάνης, Τόρες, Σεραφείμ, Αυλωνίτης (84' Μιγκελίτο), Παντελή (82' Γερολέμου), Σαμάρας (61' Ανδρέου), Αντωνίου, Σωτηρίου, Πολίτσι.

Σκόρερ: 21', 75' Βάλντο, 62' Μπεριγκό (πεν.) / 48' Πολίτσι, 70' Αυλωνίτης.