Πάφος – Ερμής 2-1: Αν έχεις Ράσιτς διάβαινε (vid)

Άλλη μια νίκη για την Πάφο

Τέλος στο «Στέλιος Κυριακίδης» με την Πάφο να παίρνει την νίκη απέναντι στον Ερμή με 2-1. Μετά από ένα πολύ μέτριο παιχνίδι η Πάφος πήρε το τρίποντο χάρη στα δυο τέρματα του Ράσιτς ένα σε κάθε ημίχρονο. Ο Εμρής κατάφερε να μπει στο παιχνίδι με το τέρμα του Μαύρου στο 78ο λεπτό. Καθηλωμένος στην τελευταία θέση ο Ερμής με την Πάφο να κάνει βαθμολογικό άλμα δυο θέσεων.

Α’ ημίχρονο

Ένα βαρετό πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις αλλά και πάθος από τις δυο ομάδες. Το μόνο που έκανε την διαφορά ήταν το τέρμα του Νέμετς στο 43ο λεπτό. Ο Ερμής μπήκε καλύτερα στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού χωρίς όμως να βρει την καλή ευκαιρία που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ. Μερικές καλές προσπάθειες από τον Ντεβέσα και τον Μπουλά που αρκέστηκαν σε σουτ έξω από την εστία του Μολ. Η Πάφος κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και απάντησε με την μεγάλη ευκαιρία του Ανγκούλο. Αφήνοντας την μπάλα να περάσει οι Νέμετς και Ανγκούλο έπιασαν τον Ράκελς απροετοίμαστο που το σουτ του κατέληξε ψηλά από την εστία του Αραμπατζή. Στην επόμενη φάση που βρήκε η Πάφος κατάφερε να σκοράρει. Ο Σιρόκ έκανε την σέντρα από την δεξιά πλευρά με τον Ράσιτς να κάνει κλασική κίνηση επιθετικού και με δυνατή κεφαλιά να σκοράρει και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ερμή να προσπαθεί να μπει στο παιχνίδι χωρίς όμως να καταφέρνει να βγει στην επίθεση με αξιώσεις. Η Πάφος κρατούσε την μπάλα και έλεγχε τον αγώνα που κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα με τον Ράσιτς. Ο επιθετικός της Πάφου ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον ρεφ της αναμέτρησης να δείχνει απευθείας την άσπρη βούλα. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του σκοράροντας το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση. Αμέσως ο Χρύσης Μιχαήλ πέρασε στο παιχνίδι Μαύρου και Μακρίεβ θέλοντας έτσι να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Κατάφερε ο Ερμής να γίνει πιο επιθετικός με αποτέλεσμα να σκοράρει με τον Μαύρου στο 78ο λεπτό και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Οι ποδοσφαιριστές του Ερμή προσπάθησαν μέχρι το τέλος για να φτάσουν στο τέρμα της ισοφάρισης χωρίς να τα καταφέρουν. Έτσι έμειναν καθηλωμένοι στο τελευταίο σκαλοπάτι του βαθμολογικού με τον κλοιό να στενεύει γύρο από τα βαθμολογικά δεδομένα. Σε αντίθεση η Πάφος πείρε άλλη μια νίκη και πλέον βρίσκεται πάνω από ΕΝΠ και Αλκή.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Πάφος: Καλό παιχνίδι έκανε εκτός από τον σκόρερ των δυο τερμάτων και ο Ράσιτς. Έτρεχε μάρκαρε και ήταν σε όλες τις επιθετικές προσπάθειες της ομάδας του.

Ερμής: Καλό παιχνίδι έκανε ο Πουτζιουρής που ήταν από τους πιο κινητικούς ποδοσφαιριστές του Ερμή. Ο Μαύρου μπορεί να κάνει την διαφορά στον Ερμή αφού με το που μπήκε κατάφερε να σκοράρει

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Πάφος: Κακό παιχνίδι έκανε ο Φόλπρεχτ που δεν ήταν ο γνωστός καλός Φόλπρεχτ.

Ερμής: Γενικά ένα κακό παιχνίδι από ολόκληρο το σύνολο του Ερμή για ακόμη μια φορά.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Πάφος (Ζέλικο Κόπιτς): Έριξε στο γήπεδο όλα του τα δυνατά όπλα με μοναδικό στόχο που δεν ήταν άλλος από την νίκη. Δεν έθελξε με την παρουσία του αλλά κατάφερε να πάρει το ζητούμενο

Ερμής (Χρύσης Μιχαήλ): Δεύτερο παιχνίδι για τον Χρύση Μιχαήλ στον πάγκο του Ερμή. Έκανε ένα καλό ξεκίνημα στην αρχή της αναμέτρησης αλλά έλειψε και πάλι η έλλειψη συγκέντρωσης και η τελική πάσα. Προσπάθησε να ζωντανέψει την ομάδα του μετά και το δεύτερο τέρμα του Νέμετς ρίχνοντας τον Μαύρου και τον Μακρίεβ στην αναμέτρηση. Κατάφερε να μπει ξανά στην υπόθεση κέρδους αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει το τέρμα που θα του έδινε τον βαθμό της ισοπαλίας.