Πάφος – ΕΝΠ 1-0: Τρίποντο δια ποδός Νέμετς (vid)

Μεγάλη νίκη για την Πάφο

Μεγάλη και σημαντική νίκη για την Πάφο που νίκησε την ΕΝΠ με σκόρερ τον Νέμετς στο 38’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Νίκη που ανεβάζει ψυχολογικά και βαθμολογικά την ομάδα της Πάφου αφού μετά το δυνατό χαστούκι που δέχτηκε την προηγούμενη αγωνιστική από τον Ερμή το είχε ανάγκη. Από την άλλη η ΕΝΠ είχε ένα καλό παιχνίδι και πάλι αλλά δεν κατάφερε να πάρει βαθμολογικό όφελος με την αστοχία στην επίθεση να συνεχίζεται.

To παιχνίδι:

Α’ Ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που οι δυο ομάδες είχαν τις καλές του ευκαιρίες. Η ΕΝΠ μπήκε πιο δυνατά από την Πάφο χάνοντας μερικές πολύ καλές ευκαιρίες με του Ενόχ αρχικά στο 17ο λεπτό με την κεφαλιά του να καταλήγει στην αγάλια του Μολ και στην συνέχεια ο Ριέρα και πάλι έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, με την μπάλα αυτή την φορά να μην του κάνει το χατίρι και να βγάινει χιλιοστά έξω από την εστία της Πάφου. Τα πρώτα 45 λεπτά του παιχνιδιού είχαν πολλά να προσφέρουν στα τελευταία δέκα λεπτά του όμως. Από το 35ο λεπτό η Πάφος ανέβασε στροφές βάζοντας πίεση στην εστία του Κλέϊμαν. Μετά από πλαγιοκόπηση και σέντρα του Φόλπρεχτ ο Κλέϊμαν έδιωξε σε κόρνερ. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση δίνοντας κοντινή πάσα στο Νέμετς όπου με το που πάτησε περιοχή ανατράπηκε από τον Ενόχ. Ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε το πέναλτι αμέσως με τον Νέμετς να αναλαμβάνει και να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα κάνοντας το 1-0. Στην συνέχεια η Πάφος πήρε τα ηνία του παιχνιδιού χάνοντας ακόμη μια τεράστια ευκαιρία ξανά με τον Νέμετς. Ο Σλοβάκος έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Κλέϊμαν να κάνει μια εκπληκτική απόκρουση απομακρύνοντας την μπάλα σε κόνρνερ. Η απάντηση της ΕΝΠ ήρθε μετά από λίγα λεπτά και συγκεκριμένα με τον Κολοκούδια. Ο Κύπριος επιθετικός έκανε το πλασέ στην περιοχή από πλάγιο μέρος με τον Μολ να απομακρύνει αυτή την στιγμή σε κόρνερ.

Β’ ημίχρονο

Ένα δεύτερο ημίχρονο που ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μην έχουν καθόλου ρυθμό. Η Πάφος βολευόταν με το σκορ σε αντίθεση με την ΕΝΠ που έψαχνε συνεχώς το τέρμα της ισοφάρισης. Και πάλι οι «βυσσινή» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πάλι αλλά χωρίς να έχουν την τελική πάσα για να καταφέρουν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Παρά τις λιγοστές φάσεις οι δυο τερματοφύλακες έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού κρατώντας τις εστίες τους χωρίς να δεχτούν τέρμα. Μοναδική μεγάλη φάση του δεύτερου ημιχρόνου ήταν το δυνατό πλασέ του Κολοκούδια και η εκπληκτική απόκρουση του Μολ σε κόρνερ. Η ΕΝΠ είχε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο την φλύαρη υπεροχή της μπάλας. Το τέρμα του Νέμτς έκρινε τον νικητή στο παιχνίδι και έδωσε ακόμη ένα σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του.

ΔΙΑΚΡΥΘΕΝΤΕΣ:

Εκεί που τον χρειάστηκε η ομάδας της Πάφου δήλωσε παρόν. Ο λόγος για τον Άνταμ Νέμετς που κέρδισε και ευστόχησε στο πέναλτι. Ήταν ο μοναδικός κίνδυνος από την ομάδα του Κόπιτς και έδωσε ακόμη ένα σημαντικό τρίποντο για την ομάδα της Πάφου.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ο Φόλπρεχτ ήταν ο συνδετικός κρίκος κέντρου και επίθεσης της Πάφου. Δεν κατάφερε να ελέγξει το χώρο του κέντρου δημιουργώντας προβλήματα στην ομάδα του.

Για ακόμη ένα παιχνίδι οι επιθετικοί της ΕΝΠ δεν κατάφεραν να σκοράρουν παρά την υπεροχή της ομάδας τους στο παιχνίδι. Η Ένωση δημιούργησε αρκετές αξιόλογες φάσεις για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά για ακόμη ένα ματς της στοίχησε η αφλογιστία.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Πάφος ( Ζέλικο Κόπιτς): Δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι η ομάδα του Κόπιτς. Στηρίχθηκε στην ικανότητα των ποδοσφαιριστών του να ελέγξουν τον χώρο του κέντρου πράγμα που δεν το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Στάθηκε τυχερός με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νέμετς και από εκεί και πέρα κράτησε πολύ καλά το σκορ.

ΕΝΠ (Λευτέρης Ελευθερίου): Μπήκε δυνατά η ΕΝΠ στο παιχνίδι κάνοντας το γνωστό επιθετικό και δημιουργικό παιχνίδι της. Δημιούργησε αρκετές φάσεις για ακόμη ένα παιχνίδι αλλά δεν είχε την αποτελεσματικότητα που θα ήθελε. Προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του με τις αλλαγές που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά χωρίς να δει αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Καλό παιχνίδι από τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή. Μπορούσε να καταλογίσει πέναλτι στο 57’ λεπτό μετά από πέσιμο του Ολίβα στην περιοχή.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Πάφος (Ζέλικο Κόπιτς) : Μολ, Καρό, Μπακγάρτ, Χολτ, Σιρόκ, Ζίβουλιτς, Φόλπρεχτ, Κούλς, Νέμετς,  Ζαχαρίου (Παναγιώτου), Ράσιτς

ΕΝΠ (Λευτέρης Ελευθερίου): Κλέϊμαν, Μουλαζίμης, Μέρτακκας, Ολίβα, Αμπαρτζουμιάν, Κουμής, Ενόχ, Ριέρα, Ζάρατε, Ουτόντζι (Πίττας), Κολοκούδιας

Διαιτητής:  Χρυσοβαλάντης Θεουλή

Σκόρερ: Νέμετς (38') /-

Κίτρινες: Κουλς, Χολτ/ Ενόχ, Μουλαζίμης