Πάφος FC - Ufa 0 - 3: Ήττα με κτύπημα Βέρο Σάλατιτς

Υπέκυψε στην ανωτερότητα των Ρώσων το συγκρότημα του Λούκα Έλσνερ

Την ήττα με 0-3 γνώρισε η Πάφος FC σε φιλική αναμέτρηση απέναντι στη Ρωσική Ufa η οποία αγωνίζεται στην πρώτη κατηγορία της χώρας της. Η ομάδα του Λούκα Έλσνερ είδε έναν πρώην ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας, τον Βέρο Σάλατιτς, να βρίσκει δίκτυα και μαζί με τους Ντιμίτρι Σουσούεφ και Αμπντουλάνοφ Ασλαμνούρ, να διαμορφώνουν το τελικό σκορ.

Η Παφιακή ομάδα κατάφερε να προβάλει αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έληξε με σκορ 0-1, με τους Ρώσους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ στο 29ο λεπτό. Η επανάληψη έφερε άλλα δύο γκολ στο παθητικό της ομάδας του Λούκα Έλσνερ στο 61ο και 77ο λεπτό, με την κυπριακή ομάδα να μένει άσφαιρη μέχρι και το τέλος της φιλικής αναμέτρησης.

Το τεστ αυτό χαρακτηρίστηκε από υψηλό βαθμό δυσκολίας μιας και η Ufa βρίσκεται στην όγδοη θέση της ρωσικής Premier League, προερχόμενη μάλιστα από εκτός έδρας ήττα από την πρωταθλήτρια Σπαρτάκ Μόσχας με 3-1, λίγο πριν την κάθοδό της στο νησί.