Πάφος fc-Δόξα 1-0: «Χρυσό» τρίποντο με Ρόγκουλιτς (vid)

Επανήλθε στα τρίποντα η ομάδα του Πρέσλι

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Πάφος, η οποία επικράτησε με 1-0 της Δόξα στο «Στέλιος Κυριακίδης» χάρη στο «χρυσό» γκολ του Ρόγκουλιτς.

Η ομάδα του Πρέσλι ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και είχε τις ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Η Πάφος άνοιξε τη ψαλίδα από τον Ολυμπιακό στους εννιά βαθμούς και βλέπει τη συνέχεια με μεγαλύτερη άνεση και αισιοδοξία.

Η Πάφος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, δείχνοντας από τα πρώτα λεπτά τις προθέσεις της. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 4ο λεπτό για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο Ντεούλ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μπεριγκό πλάσαρε μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκρεμσλ. Η Πάφος απείλησε ξανά στο 7ο λεπτό με μια κεφαλιά του Ντομίνγκεζ μέσα από την περιοχή. Στο 13’ Γιάντζα έπιασε ένα διαγώνιο σουτ όμως ο Γκρεμσλ ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα σταθερά.

Στο 15’ ο Μπεριγκό έπιασε ένα φαλτσαριστό πλασέ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκρεμσλ. Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι για τη Δόξα καταγράφηκε στο 19ο λεπτό. Ο Λουίς Κάρλος έπιασε ένα εναέριο πλασέ μετά από πάσα του Παπαφώτη όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κόπριβετς.

Οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ρόγκουλιτς νίκησε τον Γκρεμσλ με ένα «κεραυνό» έξω την περιοχή, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Η Δόξα προσπάθησε να απαντήσει άμεσα όμως η κεφαλιά του Σαντίκ στο 34’ δεν βρήκε στόχο. Η ομάδα του Πρέσλι πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με μια τεράστια ευκαιρία για την Πάφο. Ο Χριστοδούλου έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή όμως ο Γκρεμσλ απόκρουσε σωτήρια με τα πόδια. Στο 72ο λεπτό η Πάφος «άγγιξε» το 2-0 με τον Ντομίνγκεζ, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γκρεμσλ.

Στο 76ο λεπτό ο Ντεούλ προσπάθησε να απειλήσει τον Γκρεμσλ με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα σταμάτησε στο τείχος. Η Πάφος κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.