Πάφος FC - Άρης 0-0: Άγονη ισοπαλία

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Ένας πολύ καλός Άρης (αμυντικά) και μια κακή Πάφος (επιθετικά) έμειναν στο 0-0 στο σημερινό αγώνα. Η ομάδα του Άρη μάλιστα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 μιας και στο 88' ο Μαμμίδης δέχθηκε κόκκινη κάρτα μετά από σκληρό φάουλ. Σίγουρα αφήνει θετικές εντυπώσεις ο Άρης που μπορεί να χτίσει σε αυτή την ισοπαλία, ενώ από την άλλη στην Πάφο υπάρχει προβληματισμός για το γεγονός πως η ομάδα δεν κατάφερε να επιτεθεί σωστά και να φθάσει σε κάποιο τέρμα.

Α’ ημίχρονο

Χωρίς καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι. Οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν με 3 κεντρικούς αμυντικούς καθώς ήθελαν να κλείσουν καλά τους χώρους και αυτό επηρέασε πολύ το παιχνίδι. Πρώτη τελική στο παιχνίδι ήρθε στο 8’ του αγώνα με τον Μοστεφά να κάνει ένα σουτ από πολύ μακριά και τη μπάλα να περνά πάνω από δοκάρια του Νουρεντινόφσκι. Από εκεί πέρα επόμενη τελική ήρθε στο 22’ όταν μετά από κόρνερ του Γιούσεφ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, και ο Μαμμίδης με προβολή από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόπριβετς, καθώς δεν βρήκε καλά – με δύναμη, τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και η πρώτη καλή τελική προσπάθεια, όταν μετά από μπαλιά του Μουλόπουλου, ο Πάγκαλος έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να περνά μόλις δίπλα από δεξί κάθετο δοκάρι του Κόπριβετς. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και δεν είχε σε καμιά στιγμή ρυθμό. Έτσι επόμενη φάση και τελευταία για το πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 44’ όπου μετά από μπαλιά του Γκάμποβς, ο Φυλακτού έπιασε τη κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά έξω.

Β’ ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο, ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός με την έναρξη του. Στο 57’ ήρθε η πρώτη τελική και αυτή ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Ντομίνκεζ έδωσε μια μαγική πάσα στον Ρόγκουλιτς, που έκανε το σουτ αφού πάτησε περιοχή, με τον Νουρεντινόφσκι όμως να σώζει την εστία του. Στο 62’ ο Γιάνζα εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Νουρεντινόφσκι έκανε λάθος έξοδο με τον Χόριτς να κατεβάζει στον Γκάμποβς που έκανε με μιας το σουτ, όμως ο Παχίπης έσωσε την ομάδα του καθώς έδιωξε τη μπάλα στην γραμμή του τέρματος. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιάνζα εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Καμάρα έκανε την προβολή όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 74’ η Πάφος έχασε νέα ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή με τον Γκάμποβς να κάνει το δυνατό σουτ από κοντά όμως να μην βρίσκει στόχο. Στο 86’ ο Μπρούλς εκτέλεσε ένα κόρνερ, για ακόμη μια φορά δεν έδιωξαν σωστά οι του Άρη, με τον Ντομίνγκεζ να κάνει το σουτ, όμως τη μπάλα φεύγει έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Άρης έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστής καθώς ο Μαμμίδης είδε την κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στο χώρο του κέντρου. Στο 92’ ο Μπρούλς εκτέλεσε ένα φάουλ με μπαλιά στην περιοχή, ο Καμαρά έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

Ενδεκάδες

Πάφος FC (Έλσνερ): Κόπριβετς, Χόριτς, Ντομίνγκεζ, Πογιέτ (67' Ζαχαρίου), Μοστέφα, Φυλακτού, Γιάνζα, Γκάμποβς, Μπρουλς, Ρόγκουλιτς (67' Κοβαλένκο), Καμαρά

Άρης (Χριστόπουλος): Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Παχίπης (80' Νικολίτα), Ντρομπάροφ, Πάγκαλος (66' Νγκολό), Μαμμιδης, Γιούσεφ (76' Μαλεκκίδης), Ράντου, Αλέξε

Κίτρινες: Κοβαλένκο / Χριστοφόρου

Κόκκινες: - / Μαμμίδης