Πάφος F.C. - Δόξα 1-0: Ο Ανγκούλο έλυσε τον «γόρδιο δεσμό»!

Το γκολ του Ανγκούλο στο 55ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Πολύ σημαντική νίκη για την Πάφο μιας και επικράτησε της Δόξας με 1-0 χάρις το γκολ του Ανγκούλο στο 55ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με την Δόξα να είναι καλύτερη στο τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Πλέον η Πάφος προσπερνά την Δόξα στην βαθμολογία, μιας και πάει στην 8η θέση με 21 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς είναι 9η στους 20 βαθμούς. Κόκκινη ο Μιτρέα στο τέλος για την Δόξα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, με την γηπεδούχο Πάφο να είναι καλύτερη. Αρχικά στο 3ο λεπτό ο Νέμετς έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να πηγαίνει λίγο έξω. Στο 7’ ο Ράκελς έβγαλε την σέντρα με τον Νέμετς να κάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε έξω. Στο 11’ η Δόξα έγινε για πρώτη φορά απειλητική, με τον Λουίς Κάρλος ο οποίος έκανε το σουτ αλλά έκοψε ο Καρώ. Στο 13, η Πάφος κέρδισε κόρνερ, με τον Νέμετς να πιάνει την κεφαλιά στέλνωντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 27’ οι Ράκελς και Ανγκούλο συνδιάστηκαν, ωστόσο έκοψαν οι της Δόξας και χάθηκε καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο 35ο λεπτό ο Ράσιτς βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, ωστόσο το σουτ του δεν ήταν καλό. Στο 37’ η Δόξα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ζατλ, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Η τελευταία καλή στιγμή του 1ου μέρους ήταν για την Δόξα στο 39’ όταν από το γύρισμα του Λουίς Κάρλος, έσωσε αρχικά ο Μολ και στη συνέχεια το σουτ του Ζατλ αποκρούστηκε και πάλι από τον Μολ.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με την λανθασμένη έξοδο του Γκρεσμλ στο 48’ μετά το φάουλ που κέρδισε η Πάφος στον χώρο του κέντρου, ωστόσο έδιωξαν οι συμπαίχτες του. Στο 55’ ο Ράκελς έδωσε στον Ανγκούλο κι αυτός με πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0 για την Πάφο. Στο 60’ ο Χατζηβασίλης επιχείρησε πολύ δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Μολ απέκρουσε εντυπωσιακά και έσωσε την ομάδα του. Στο 66’ ο Ανγκούλο έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά με τον Νέμετς να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 77’ ο Ζάντερ εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον Γκρεμσλ να μαζεύει εύκολα. Στο 84΄ ο Ράσιτς, έπεσε στο έδαφος, εντός περιοχής ωστόσο σωστά δεν δόθηκε κάτι. Στο 86’ ο Νέμετς έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Γκρεμσλ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Διακριθέντες:

Πάφος: Πολύ καλός και δραστήριος ο Ανγκούλο, σκόραρε το γκολ της νίκης και ήταν συνέχεια απειλή για την εστία της Δόξας. Πολύ καλή και η αμυντική λειτουργία της Πάφου, ενώ ο Μολ έκανε πολύ μεγάλη απόκρουση, κρατώντας το μηδέν.

Δόξα: Ήταν δραστήριοι οι ποδοσφαιριστές του Χατζηλούκα, δεν εντυπωσίασε όμως κάποιος με την απόδοση του.

Απογοήτευσαν:

Πάφος: Οι Ράσιτς-Νέμετς-Ρακέλς θα μπορούσαν να ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια, έδωσαν όμως τον καλύτερο τους εαυτό.

Δόξα: Δεν απογοήτευσε κάποιος, το πάλεψαν μέχρι τέλους, έχασαν όμως στις λεπτομέρειες.

Κοουτσάρισμα:

Πάφος (Κόπιτς): Σημαντική νίκη για την ομάδα του και πλέον βλέπει την συνέχεια και το παιχνίδι κυπέλλου με την ΕΝΠ.

Δόξα (Χατζηλούκας): Δεν τα κατάφερε η ομάδα του, θα μπορούσε να πάρει την ισοπαλία στο τέλος.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Πάφος: Μολ, Καρώ (Σιρόκ 51'), Χολτ, Ράσιτς, Ζάντερ (Φιλιώτης 91'), Φόλμπρεχτ, Μπανγκάρτ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (Ντόβμπνια 77'), Νέμετς, Ράκελς

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα (Μπόλιεβιτς 60'), Μουκτάρης, Τίνκου, Λούις Κάρλος, Χατζηβασίλης, Ζατλ (Παπαφώτης 71'), Μιτρέα, Σωτηρίου, Νελσίνιο, Μπατίν

Σκόρερς: Ανγκούλο /-

Κίτρινες Κάρτες:  Νέμετς (6η), Φόλπρεχτ, Ράσιτς / Λουίς Κάρλος, Σωτηρίου, Μουκτάρης, Τίνκου, Χατζηβασίλης, Μιτρέα

Κόκκινες Κάρτες: -/ Μιτρέα

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φωτίου