ΑΠΟΕΛ – Πάφος 1-2: Έκρηξη... βόμβας στο ΓΣΠ (vid)

Νέα απώλεια βαθμών για τους γαλαζοκίτρινους

Ήττα σοκ για το ΑΠΟΕΛ μέσα στο ΓΣΠ από μια εκπληκτική Πάφο. Οι ποδοσφαιριστές του Κόπιτς μετά από μια επεισοδιακή αναμέτρηση γεμάτη νεύρα και πάθος κατάφεραν να φύγουν με το διπλό από την Λευκωσία. Οι «γαλαζοκίτρινοι» για ακόμη μια φορά υστέρησαν στην τελική πάσα και δέχθηκαν μια μεγάλη ήττα. Κακή ήταν και η διαιτησία αφού ο Νικόλας Νεοκλέους δεν κατάφερε να ελέγξει την αναμέτρηση κάνοντας αρκετά λάθη.

Α’ ημίχρονο

Άκρως επεισοδιακό ήταν το πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης. Αρκετά λάθη εκατέρωθεν αλλά και από τον διαιτητή της αναμέτρησης που ο ανάγκασε τον Πάολο Τραμετσάνι να προβεί σε κινήσεις που δεν τον έχουμε συνηθίσει. Ο Ιταλός τεχνικός εκνευρίστηκε με τις αποφάσεις του Νεοκλέους με αποτέλεσμα να ξεσπάσει σε φωνές. Ο Κύπριος ρεφ τον απομάκρυνε από τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ τον τεχνικό των «γαλαζοκιτρίνων». Για την ιστορία του πρώτου μέρους η Πάφος πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 12ο λεπτό μετά από μπαλιά πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Ο Καρώ δεν αστόχησε και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 0-1 για την ομάδα του. Η Πάφος που είχε αρκετές καλές ευκαιρίες για να πάρει αέρα δυο τερμάτων. Ο Ανγκούλο μετά από σέντρα του Νέμετς ανάγκασε τον Βάτερμαν σε εκπληκτική απόκρουση. Το ΑΠΟΕΛ που προσπάθησε να ανεβεί κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. ο Ενσούε με εκπληκτική ενέργεια με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Μολ κάνοντας το 1-1. Η Πάφος έφτασε και πάλι κοντά στο να σκοράρει δεύτερο τέρμα μετά την λάθος απομάκρυνση του Βάτερμαν. Ο Ολλανδός βρήκε τον Ρακέλς με τον επιθετικό της Πάφου να σημαδεύει το δοκάρι. Στο 39ο λεπτό ο Καρώ και πάλι με δυνατή κεφαλιά έστειλε τον Βάτερμαν στο δεξί παραθυράκι του αναγκάζοντας τον για ακόμη μια φορά να απομακρύνει σε κόρνερ. Το ΑΠΟΕΛ βρήκε μια καλή στιγμή με τον Τάμαρι στο 42ο λεπτό αλλά ο Μολ ήταν σε ετοιμότητα.

Ένα πρώτο ημίχρονο γεμάτος πάθος και ένταση με τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων να μην βοηθούν την κατάσταση. Ο διαιτητής της αναμέτρησης σε αρκετές φάσεις λειτούργησε αρνητικά και δεν βοήθησε στην ομαλή έκβαση του αγώνα.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ίδια ένταση αλλά και το ίδιο τέμπο. Το ΑΠΟΕΛ να κρατά την μπάλα και την ομάδα της Πάφου να αμύνεται και να βγάζει αντεπιθέσεις. Στην πρώτη καλή φάση που βρήκε η Πάφος στο 61ο λεπτό ο Ανγκούλο μετά την σέντρα του Φόλπρεχτ νίκησε τον Βάτερμαν βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερα άμεσα. Τέσσερα λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι με τον Νούνο Μοράις να αναλαμβάνει την εκτέλεση του και να αστοχεί από τα 11 βήματα. Ο Μολ επέλεξε την σωστή γωνία σταματώντας τον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ. στην φάση του πέναλτι ο διαιτητής έπρεπε να αποβάλει τον Καρώ αφού πήγε επιθετικά πάνω στον Τάμαρι ρίχνοντας τον στο έδαφος. Από εκεί και πέρα δεν υπήτξε η μεγάλη φάση στο παιχνίδι. Το ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπάλα και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα ωστόσο τα αρκετά λάθη στην τελική πάσα κόστισαν για ακόμη μια φορά στους περσινούς πρωταθλητές.

Μέσα από ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση και νεύρα η Πάφος κατάφερε να πάρει ένα τεράστιο διπλό στην μεγάλη μάχη που κάνει. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία που είχε την προηγούμενη εβδομάδα να μείνει στο +4 και τώρα απειλείτε να χάσει και την πρωτιά.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: -

Πάφος: Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Καρώ. Ο Κύπριος κεντρικός αμυντικός σκόραρε το πρώτο τέρμα της ομάδας του αλλά ήταν και στυλοβάτης στην άμυνα της Πάφου

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Κακό παιχνίδι για ακόμη μια φορά από τον Ζαχίντ. Ο άσσος του ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να μπει στον ρυθμό της ομάδας του.

Πάφος: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με το γνωστό 3-5-2 ο Πάολο Τραμετσάνι για ακόμη ένα παιχνίδι. Στα θετικά η επιστροφή του Τάμαρι στην αρχική ενδεκάδα για τους «γαλαζοκίτρινους». Την θέση του τιμωρημένου Σόουζα πήρε ο Αρτυματάς. Ζαχίντ και Τάμαρι στα άκρα με τον Νατέλ να είναι στην αιχμή του δόρατος. Για ακόμη μια φορά υστέρησε πολύ στην τελική πάσα και δέχτηκε μια ήττα σοκ. Αποβλήθηκε από την αναμέτρηση στο πρώτο μέρος μετά από έντονη διαμαρτυρία.

Πάφος (Ζέλικο Κόπιτς):Από την άλλη η Πάφος με ένα 4-4-3 θα προσπαθήσει να κάνει την ζημιά στο ΑΠΟΕΛ. Ρακέλς, Ράσιτς και Νέμετς που βρίσκονται μπροστά μπορούν να κάνουν πολύ εύκολα τη ζημιά. Στα μετόπισθεν ο Ζέλικο Κόπιτς επέλεξε τους Καρώ, Χολτ, Ζάντερ και Σιρόκ. Διαχειρίστηκε πολύ καλά την αμυντική λειτουργία της ομάδα του και πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό