Ομόνοια: Βαίνει προς καλυτέρευση

Νίκη επί τέλους με θετικά σημάδια

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Εντάξει μάτια δεν έβγαλε. Ούτε  πολύ καλή μπορεί να χαρακτηριστεί η σημερινή απόδοση. Όμως η Ομόνοια ήταν σαφώς καλύτερη από τον αντίπαλο και έφθασε δίκαια στη νίκη (2-1) σήμερα στο ματς με τον Ερμή στο ΓΣΠ μετά από πέντε αγωνιστικές. Κέρδισε για τελευταία φορά στις 16 Σεπτεμβρίου όταν νίκησε την ΕΝΠ στο ΓΣΠ (1-0).

Οι ποδοσφαιριστές έδειξαν διάθεση - κάτι που επεσήμανε μεταξύ άλλων και ο Γιάννης Αναστασίου, που στάθηκε και στη γενικότερη τους διάθεση για δουλειά από τη μέρα που ανέλαβε - και παρουσίασαν ένα πρόσωπο συνολικά θετικό, κυρίως στο πρώτο μέρος, όπου με 70 τοις εκατόν κατοχή της μπάλας, εκδήλωσαν οργανωμένες επιθέσεις και πίεσαν τον αντίπαλο.

Είδαμε αξιόλογες επιθέσεις από τα άκρα, ανεβάσματα των μπακς και κυρίως του Λόρα. Στην επανάληψη η ομάδα δεν ανταποκρίθηκε στο βαθμό του πρώτου μέρους, αλλά έχασε δυο καλές ευκαιρίες με το Ραμίρεζ που έστειλε τη μπάλα εκτός με προβολή από κοντά σε ασίστ του Τζαίλσον (72’), ενώ στο 82′ μόνος απέναντι στον Αραμπατζή σημάδεψε το δοκάρι.

Ο Ζόρντι Γκόμεζ άνοιξε το σκορ κόντρα στον Ερμή από την άσπρη βούλα στο 29′ και διπλασίασε με τον ίδιο τρόπο στο 50’. Και τα δυο πέναλτι κέρδισε ο Αντόνια. Το πρώτο ήταν και το πρώτο εύστοχο πέναλτι των πρασίνων στη φετινή περίοδο, καθώς μετράει δυο χαμένα με Απόλλωνα και Νέα Σαλαμίνα αντίστοιχα.

Σημειώνεται ότι οι Κατελάρης και Μανρίκε αγωνίστηκαν για πρώτη φορά στην αρχική ενδεκάδα και πήγαν καλά. Ειδικά για τον Κύπριο διεθνή, αυτό που συμπεραίνεται είναι ότι είναι θέμα παιχνιδιών η …επάνοδος..

Πέντε αλλαγές έκανε ο Γιάννης Αναστασίου στην 11άδα της Ομόνοιας σε σχέση με το τελευταίο ματς. Συγκεκριμένα οι Λόρα, Πρέτσε, Μανρίκε, Κατελάρης και Αντόνια πήραν τις θέσεις των Ενρίκες, Κούσουλου, Γκαφούρ, Λόπεθ και Ντάρμπισαϊρ.

Διατέθηκαν 2,893 εισιτήρια που είναι τα λιγότερα της σεζόν μέχρι τώρα. Αναμενόμενο το γεγονός.